Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

27 Sahabe İçin Dev Adım

29.10.2009 09:37
27 sahabenin medfun olduğu Hz. Süleyman Camii'nin çevre düzenlemesi nihayet yapılıyor.
Diyarbakır'ın fethi sırasında şehit düşen 27 sahabenin medfun olduğu Hz. Süleyman Camii'nin çevre düzenlemesi nihayet yapılıyor.
Caminin etrafındaki ahır ve gecekondular yıkılacak, yerine gül bahçesi yapılacak. Dünyada benzeri olmayan caminin daha fazla turist çekmesi için de tanıtım kampanyası düzenlenecek.

Yıllardır politik olaylarla gündeme gelen Diyarbakır, bunu tersine çevirmek için harekete geçti. Kamu kurumları ilk kez ortak bir projede buluşarak Hz. Süleyman Camii'nin turizme kazandırılması için işbirliğine gitti. Caminin bulunduğu Sur ilçesinin İçkale bölgesindeki yapılar boşaltılacak. Bu amaçla valilik, büyükşehir belediye başkanlığı ve TOKİ arasında anlaşma yapıldı. Ankara'da imzalanan sözleşmenin ardından üç kurumun temsilcileri Diyarbakır'da buluştu. Yapılan toplantıda, sahabelerin yattığı caminin çevresinde yürütülecek çalışmaların yol haritası belirlendi. Vali yardımcısı, belediye yetkilileri, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden bir heyet, cami ve çevresinde incelemelerde bulundu. Çevre düzenlemesi, caminin ön kısmında bulunan enkaz yığınlarının temizlenmesiyle başlayacak. Ardından gecekondu sahiplerinin alanı boşaltmaları sağlanacak. Bölgenin tamamen boşaltılmasının ardından camiye 5 metre mesafedeki ahırlar ile beton binalar yıkılacak. Ardından bölgede kazı çalışması başlatılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de park ve bahçe düzenlemesi yapacak.

Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk, çevre düzenlemesinin ardından Diyarbakır'a gelen turist sayısının ciddi oranda artacağını söyledi. Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Haspolat da, inanç turizmine ağırlık verilmesi halinde Diyarbakır'ın tek başına bölgenin kalkınmasına yetecek kadar turist çekebileceğinin altını çizdi.
Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri