Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sahte cennetleri çökecek

15 Temmuz 2008 / 13:49
Chp lideri grup toplantısında zehir gibi! Hükümetin ekonomik politikasını eleştiren Baykal, "sahte cennetler çöküyor" dedi!
Partisinin grup toplantısına geç kalan CHP lideri Deniz Baykal, meclis koridorlarında hızlanınca nefesi kesildi.

Grup toplantısının ilk beş dakikalık bölümünde nefesini kontrol altına almaya çalışan Baykal'ın düzensiz nefesleri mikrofondan da duyuldu.

Grup toplantısındaki açıklamalarına hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek başlayan Baykal, bankaların kara listesinin 802 binli rakamlara ulaştığını söyledi. Bu oranın dünyanın hiçbir ülkesinde bu denli yüksek seviyelerde olmadığını ifade eden Baykal'ın açıklamaları şöyle;

Ekonomik istikrarsızlık: Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımcı oranı yüzde elli azalmıştır. Bu oran Ocak ayından itibaren kendini göstermiştir ve aynen devam etmektedir. Öte yandan, Türkiye'ye porföy yatırımı olarak Türkiye'ye gelen para doğrudan çıkış yapmaktadır. Bunun oranı ise 1,5 milyar dolardır. Hükümet dünyanın en yüksek faizini vererek getirmeye çalıştığı porföy yatırımları da artık gitmeye başlamış "sahte cennet" foyaları ortaya çıkmıştır.

Özelleştirme eleştirisi: Son beş yılda Türkiye dışarıya 25 milyar dolar kaynak göndermiştir. Bu paranın bir bölümü kar payı olarak dışarıya çıkmıştır. Hükümetin özelleştirme yoluyla sattığı tesislerden yabancılar, para kazanmaya başlamıştır ve Türkiye son olarak 7,5 milyar dolar kar göndermiştir. Çünkü Türkiye, altın yumurtlayan tavuklarını sattı.


Kaynak:
Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri