Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldırğanlar belli

09 Temmuz 2008 / 15:05
Ölü ele geçirilen teröristlerin kimlikleri saptandı. Kimliği açıklanan saldırganın 1982 Bitlis Ahlat doğumlu Erkan Kırgız olduğu belirtildi.
Saldırıda öldürülen 3 teröristten 2'sinin Türk olduğu birinin ise yabancı olduğu öğrenildi. Hızlı bir tarama sonucu iki teröristin daha önce Afganistan'a giriş çıkış yaptıkları saptandı. Teröristlerden birinin daha önce İBDA/C operasyonunda gözaltına alındığı ve bir süre cezaevinde kaldığı da öğrenildi.

Tüm bu veriler ışığında polis şu anda teröristlerin dini motifli bir örgütle ilintili olduklarını düşünüyor.

İlk bilgilerde ölü ele geçirilen teröristlerin üzerinde Suriye pasaportu bulunduğu öne sürülmüştü. Ancak bu bilgi daha sonra Valilik tarafından yalanlandı..

Teröristlerin kullandığı silahların da balistik incelenemesine jet hızıyla başlandı. İncelemede bu silahların daha önce başka eylemlerde kullanılıp kullanılmadığı da ortaya çıkacak. Böylece teröristlerin ilişkide bulunduğu örgütün adına ulaşmak daha kolay olacak.

HEDEF POLİS Mİ BAŞKONSOLOSLUK MU?Saldırı ABD Büyükelçiliği'nde vize için gelenlerin de kullandığı ana giriş kapısına düzenlendi. Yanıtını arayan birinci soru saldırının aslında polise yönelik olarak mı gerçekleştirildiği yoksa teröristlerin ABD Başkonsolosluğu binasına girmek için mi geldikleri?...

Yetkililer bu soruyu 'Başkonsolosluk önündeki polis kulübesine saldırı' diye yanıtlıyor ve seçilen hedefteki vurgunun Başkonsolosluk olduğunu belirtiyor. Eylemin bu sayesinde bütün dünyada yankı uyandırdığına dikkat çeken terör uzmanları, saldırının düzenleyicilerinin uluslararası boyutunun da olduğunu savunuyor.ÇOK İYİ KORUNUYORDU

Saldırıya uğrayan ana kapıda özellikle gündüz saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri bulunuyor.
Hem Korumalar Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler hem de trafik polislerinin yeraldığı ana giriş kapısından sonra ABD Başkonsolosluğu'nun kendi güvenlik elemanlarının önlemleri başlıyor.
Saldıganların araçla geldikleri Kaplıcalar Sokağı'na gündüz saatlerinde araçlar park ettirilmiyor saldırdıkları kapıdan ise araçla giriş yapılamıyor.
İşte silahlı eylemi gerçekleştiren saldırganların böylesine iyi korunan bir noktaya niye eylem düzenlediği henüz bilinmiyor.
Teröristlerin eyleme nasıl geldikleri ve polis noktasına nasıl yaklaştığını gösteren görüntülerin çevredeki MOBESE kameralarında yeraldığı anlaşıldı.
Saldırıdan sonra kaçmanın son derece güç olmasına karşın eylemcilerin kendisine çok güvendiği ve yaylım ateşi açtıktan sonra bölgeden hızla uzaklaşmayı planladığı sanılıyor.
Teröristlerin planlarını bozan ise çevredeki trafik polislerinin de çatışmaya katılması ve kaçış yollarını tıkaması oldu.
Eylemde kullanılan araçtan inen teröristler iki ateş arasında kalınca kısa sürede etkisiz hale getirilerek öldürüldü. İlk gelen bilgilere göre eylemcilerin bindiği otomobil ise çatışma uzayınca arkadaşlarını terkedip kaçtı.
Ancak henüz hangi örgütlere üye oldukları bilinmiyor. Örgüt bağlantıları polis tarafından araştırılıyor.

Polis, ilk olarak teröristlerin Türk olup olmadıklarını araştırmaya başladı. Saldırganların yabancı uyruklu olma olasılığı da ciddi olarak ele alınıyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri