Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldırganlar hangi örgütten?

09 Temmuz 2008 / 13:31
Saldırı ABD Büyükelçiliği'nde vize için gelenlerin de kullandığı ana giriş kapısına düzenlendi. Yanıtını arayan birinci soru saldırının aslında polise yönelik olarak mı gerçekleştirildiği yoksa teröristlerin ABD Başkonsolosluğu binasına girmek için mi gel
İlk bilgilerde ölü ele geçirilen teröristlerin üzerinde Suriye pasaportu bulunduğu öne sürülüyor. Ancak bu bilgi resmi olarak henüz açıklanmadı. Pasaportların sahte olup olmadıkları da bilinmiyor... Teröristlerin kullandığı silahların da balistik incelenemesine jet hızıyla başlandı. İncelemede bu silahların daha önce başka eylemlerde kullanılıp kullanılmadığı da ortaya çıkacak. Böylece teröristlerin ilişkide bulunduğu örgütün adına ulaşmak daha kolay olacak.

ÇOK İYİ KORUNUYORDU

Saldırıya uğrayan ana kapıda özellikle gündüz saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri bulunuyor.
Hem Korumalar Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler hem de trafik polislerinin yeraldığı ana giriş kapısından sonra ABD Başkonsolosluğu'nun kendi güvenlik elemanlarının önlemleri başlıyor.
Saldıganların araçla geldikleri Kaplıcalar Sokağı'na gündüz saatlerinde araçlar park ettirilmiyor saldırdıkları kapıdan ise araçla giriş yapılamıyor.
İşte silahlı eylemi gerçekleştiren saldırganların böylesine iyi korunan bir noktaya niye eylem düzenlediği henüz bilinmiyor.
Teröristlerin eyleme nasıl geldikleri ve polis noktasına nasıl yaklaştığını gösteren görüntülerin çevredeki MOBESE kameralarında yeraldığı anlaşıldı.
Saldırıdan sonra kaçmanın son derece güç olmasına karşın eylemcilerin kendisine çok güvendiği ve yaylım ateşi açtıktan sonra bölgeden hızla uzaklaşmayı planladığı sanılıyor.
Teröristlerin planlarını bozan ise çevredeki trafik polislerinin de çatışmaya katılması ve kaçış yollarını tıkaması oldu.
Eylemde kullanılan araçtan inen teröristler iki ateş arasında kalınca kısa sürede etkisiz hale getirilerek öldürüldü. İlk gelen bilgilere göre eylemcilerin bindiği otomobil ise çatışma uzayınca arkadaşlarını terkedip kaçtı.
Ancak henüz hangi örgütlere üye oldukları bilinmiyor. Örgüt bağlantıları polis tarafından araştırılıyor.

Polis, ilk olarak teröristlerin Türk olup olmadıklarını araştırmaya başladı. Saldırganların yabancı uyruklu olma olasılığı da ciddi olarak ele alınıyor. Henüz doğrulanamayan bilgilere göre teröristlerin üzerinde Suriye pasaportu çıktı. Ancak pasaportların sahte olup olmadığı da bilinmiyor.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay olaydan sonra hemen Başbakan Erdoğan'ın yanına giderek ilk bilgileri aktardı. İçişleri Bakanlığı da eylemi gerçekleştiren grubun siyasi bağlantılarını çözmek için özel bir birim görevlendirdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri