Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldırı açıklaması yaptı

28 Temmuz 2008 / 16:31
Güngören'de patlamaların meydana geldiği yerlerde incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili bir açıklama yaptı..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gün birlik günüdür, beraberlik günüdür. Teröre karşı milletçe ne kadar bir ve beraber olabilirsek, ne kadar dayanışma içerisinde olabilirsek, ne kadar terörü yalnızlığa itebilirsek o kadar başarılı oluruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Güngören'de patlamaların meydana geldiği yerlerde incelemelerde bulundu. Erdoğan, bombalı saldırıların gerçekleştirildiği Menderes Çıkmazı Sokağı üzerinde hasar gören dükkanlara tek tek girerek, sahiplerine ve bölgedeki vatandaşlara geçmiş olsun ve başsağlığı dileğinde bulundu.

Başbakan'ın gezisi sırasında özel korumaları, uzun namlulu silahlarla geniş güvenlik önlemleri aldılar.

Erdoğan, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, dün akşam saat 21.45-21.55 civarlarında 2 ayrı patlama sonucunda 17 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Bu vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum. 154 yaralımız vardı. Bu yaralı vatandaşlarımızın da 50'si dışında diğerleri taburcu edildi. Tedavileri yapıldı. 50 kadar vatandaşımız çeşitli hastanelerde tedavi altında. 7 kadar vatandaşımızın durumu ağır. Kendilerine şifalar diliyoruz, ailelerine sabırlar diliyoruz" diye konuştu.

Terör konusunun her zaman dile getirildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Terörü her zaman dile getiriyoruz. Terör, dini, milleti, vatanı, ırkı olmayan bir olay, bir fenomen. Türkiye 30-35 yıldır terörle mücadele ediyor. Terörle mücadele biter mi? Bu terörle mücadele şüphesiz ki kökü kazınana kadar devam eder. Peki bugüne kadar bunu bitiren oldu mu? Şu anda başta dünyanın en büyük ülkeleri olmak üzere ABD'den tutun da İngiltere, İspanya, İtalya'ya kadar bütün bu ülkelerde terörle mücadele halen devam etmektedir. Bu mikrofonlarda siyaset yapılmaz. Ölüm üzerinden, kan üzerinden siyaset yapılmaz.

Şunu söylemek durumundayım; gün birlik günüdür, beraberlik günüdür. Teröre karşı milletçe ne kadar bir ve beraber olabilirsek, ne kadar dayanışma içerisinde olabilirsek, ne kadar terörü yalnızlığa itebilirsek o kadar başarılı oluruz."

(AA)
Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri