Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldırı sonunda baskınlar sürüyor

13 Temmuz 2008 / 09:25
3 polisi şehit eden katillerin oturduğu Şahintepe Mahallesi'nde dün akşam birçok ev ve işyeri arandı
ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na yönelik silahlı saldırıyla ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülüyor. Saldırıdan sonra gözaltında alınan 10 kişinin sorgusuna Terörle Mücadele Şubesi'nde devam ediliyor. Teröristleri konsolosluk önüne otomobille bırakan Cebrail Koşanarslan'ın da aralarında bulunduğu şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda Küçükçekmece Şahintepe Mahallesi'ndeki çeşitli adreslere baskın yapıldı. Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekipler, konsolosluk saldırısını gerçekleştiren Erkan Kargın, Raif Topcıl ve Bülent Çınar'ın oturdukları mahalleye saat 18.30 sıralarında çok sayıda araçla girdi. Otomotik silahlı özel tim ekiplerinin de katıldığı operasyonda polislerin çelik yelek giymesi dikkat çekti. Belirlenen adreslere tek tek baskın düzenleyen ekipler, kimlikleri açıklanmayan 3 kişiyi gözaltına aldı.

Otomobil 14 saat incelendi

Saldırıda kullanılan otomobilin sürücüsü Cebrail Koşanarslan'ın korsan taksici olduğunu belirten ifadelerini inandırıcı bulmayan polis, saldırıdan sonra yıkandığı tespit edilen otomobili incelemeye aldı. İç döşemesi sökülerek biyolojik inceleme yapılan otomobilde, bomba taşınıp taşınmadığı araştırıldı. İstanbul Asayiş Şubesi'nin zemin katındaki bir otoparka çekilen otomobil, Olay Yeri İnceleme ekipleri tarafından 14 saat boyunca aralıksız incelendi. Yapılan incelemelerde elde edilen saç ve parmak izi de incelenmek üzere Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü'ne götürüldü.

CIA sorgulamak istedi iddiası

Konsolosluk saldırısında kullanılan bir pompalı tüfek ile iki tabancanın balistik incelemesi de tamamlandı. Silahların başka olaylarda kullanılmadığı belirlendi. Silahlardan birinin hayalet tabanca olarak bilinen Glock marka olduğu öğrenildi. Saldırıda kullanılan silahların Diyarbakır'dan iki hafta önce Erkan Kargın tarafından getirildiği tespit edildi.

Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulamaları devam edilen gözaltındaki zanlılarla CIA'nin de görüşmek istediği ancak buna izin verilmediği iddia edildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri