Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hain saldırıda derin kuşkular !

08.12.2009 15:53
Tokat'ta 7 askerin şehit olduğu hain saldırının ortaya çıkan ayrıntıları, saldırıyla ilgili kuşkuları iyice artırdı.
7 askerin şehit olduğu Tokat Reşadiye'deki saldırının ayrıntıları ortaya çıkarken, bazı soru işaretleri de beraberinde geldi.

Teröristler Tokat Reşadiye’de devriye görevi yapan jandarma timine pusu kurdu. Saldırıda biri uzman çavuş 7 asker şehit oldu. Biri uzman çavuş 3 asker de yaralandı.

VİRAJDA YAVAŞLAMIŞLARDI

Saldırı, karakola az 1 kilometre mesafe kala ve araçların virajda yavaşladığı sırada yapıldı.

Saldırıya uğrayan birlikteki askerlerden bazılarının, izin dönüşü Reşadiye’de göreve gelen arkadaşlarına katıldıkları öğrenildi.

ŞEHİT AĞABEYİNDEN İDDİA: 'DEVRİYE GÖREVİNDE DEĞİLLERDİ'

Hain pusuda şehit düşen askerlerden Cengiz Sarıbaş’ın ağabeyi Vural Sarıbaş, kardeşiyle en son görüştüğünde kendisine rahatsız olduğunu söylediğini aktardı. En yakın hastane olan Sivas askeri hastanede kardeşinin kendisi gibi revire çıkan arkadaşlarıyla birlikte sivil bir minibüs içinde pusuya düşürüldüğünü öne sürdü. Vural Sarıbaş, kardeşinin haberlerde yer aldığı gibi devriye görevine çıkmadığını ileri sürdü.

SORU İŞARETLERİ VAR: AYNI YERDE 2. SALDIRI

Saldırının bu bölgede olması akıllara soru işaretleri getirdi. Zira; Tokat'ın Reşadiye ilçesi terör bölgesi değil. Ancak teröre yabancı da değil. 7 askerin şehit olduğu Sazak mevkiinde 12 yıl önce de teröristlerin kurduğu pusuda 4 asker şehit olmuştu. Üstelik aynı mevkiide ve aynı yöntemle...

Saldırının sorumlusu ise tek bir terör örgütü değildi. Bir dönem Tokat, Sivas, Ordu ve Giresun arasındaki kırsal kesimde çeşitli eylemlerde bulunan DHKP/C ve TKP-ML TİKKO örgütleri ile PKK'lı teröristlerin birlikte hareket ederek saldırıyı düzenledikleri, yakalanan teröristlerin ifadeleri ve ele geçirilen dokümanlarla belgelendi.

Bölge belli aralıklarla örgütlerin hedefi olmuş, yapılan operasyonlarla örgütlere darbe vurulmuştu.

SALDIRIYI ÜSTLENEN OLMADI

İlk değerlendirmeler, saldırının DHKP-C tarafından yapılmış olabileceği yolunda. Yetkililer, DHKP-C yönetiminin, çok sayıda elemanını Yunanistan’a eğitim amaçlı göndermesinin ardından bir grup örgüt üyesinin Türkiye’ye giriş yaptığını vurguladı.


 


 
Bu haber toplam 1710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri