Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldırıda son gelişmeler

10 Temmuz 2008 / 17:44
İçişleri Bakanı Beşir Atalay ABD Konsolosluğu'na saldırı için yapılan soruşturmada 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
Bakan Atalay, İstanbul Emniyet Müdürlünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinden ayrılırken, basın mensuplarının soruları üzerine, olayın tüm boyutlarıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

"Şu anda ihtiyaç olanın, bunların irtibat noktalarını tespit etmek olduğunu" dile getiren Bakan Atalay, bu manada tespitler yapıldığını vurguladı.

Bakan Atalay, "Şu anda 4 kişi gözaltında. Bunlardan 3'ü İstanbul'da. Biri İstanbul dışından getirildi" dedi.Teröristin babası da Hizbullahçı çıktı


İstanbul'da çatışmada öldürülen terörist Raif Topçıl'ın babası Muhsin Topçıl'nda Hizbullah terör örgütüyle ilişkisinin olduğu ortaya çıktı. Muhsin Topçıl, Bitlis'in merkeze bağlı Arıdağ Köyü'nden 20 yıl önce göçederek ailesiyle birlikte Bitlis'e yerleşti. Best Sigara Fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlayan baba Muhsin Topçıl, 1996 yılında polisin Hizbullah Terör örgütüne yaptığı operasyonda gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine kondu. Topçıl, cezaevine konulduktan sonra fabrikadan işten de çıkarıldı. Baba Topçil, 3 ay Bitlis Cezaevinde yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Cezaevinden çıktıktan sonra işsiz kalan Baba Muhsin Topçıl, 1997 yılında ailesiyle birlikte Bitlis'i terkederek İstanbul'a yerleşti.


"Uyuyan hücre"yi kim harekete geçirdi?


ABD Başkonsolosluğu'nu hedef alan saldırının arkasındaki yapılanma aydınlanıyor. Emniyet ve MİT'in ulaştığı bilgilere göre, İstanbul'daki eylemin görünen lideri
Erkan Kargın... 26 Yaşında. Dolandırıcılıktan hüküm giyip cezaevine girmiş birisi..

İslami duyarlılığı güçlü.. Bitlisli...El Kaide tarzı mücadeleye inanıyor. Çevresinde adam toplamaya çalışıyor. Erkan Kargın'ın ulaştığı ilk isim Iğdırlı Bülent Çınar..23 yaşındaki Bülent Iğdır 10 yıl önce Küçükçekmece'ye göç eden bir ailenin çocuğu... Gündelik işlerle yaşam mücadelesi veriyor. Afganistan'da eğitim alan Kargın, onunla bir ay önce tanışıyor ve böylece hayatı değişiyor. "Birşeyler yapmalıyız" deyip onu yanına katıyor. Dini duyarlılıklarını kullanıyor.
Raif Topçu da aynı mahalleden . Onu da aralarına katıyorlar ve bilinmeyen bir yerden gelen sinyal üzerine harekete geçiyorlar..ABD'DEN 'KAÇTILAR' AÇIKLAMASI


ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schallow, İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu önünde düzenlenen silahlı saldırıda "Amerikalı güvenlik görevlilerinin binanın içine kaçtığı" haberlerine ilişkin olarak, "bunun gibi saldırılarda uyulması gereken standart prosedürlerin bulunduğunu" söyledi.

"Saldırı sırasında Amerikalı görevlilerin Türk polisine yardım etmediği" yönünde haberlerin yayınlandığına dikkati çeken Schallow, "Buna benzer bir saldırı olduğunda uyulması gereken standart prosedürler var. Standart prosedür, binanın güvenliğini sağlamamız yönünde, çünkü içeride silahsız birçok insan var. Amaç, teröristleri içeriye sızdırmamak" diye konuştu.

Türk polisinin de bu prosedürleri çok iyi bildiğini ifade eden Schallow, Başkonsolosluk civarında, güvenliği mümkün olan en üst düzeyde sağlayabilmek için Türk polisiyle birlikte çalıştıklarını, onlar için kurşun geçirmez güvenlik kulübesi tedarik ettiklerini, polise ellerinden gelen yardımı yaptıklarını belirtti.

Schallow, olay esnasında Başkonsolosluk görevlilerinden birinin bina çevresinde olduğunu ve bu kişinin, söz konusu haberlere konu olan yaralı Türk polisinin yanına giderek tıbbi yardımda bulunduğunu da anlattı.

SÜREKLİ SALDIRGANLARLA GÖRÜŞMÜŞ

Amerikan Başkonsolosluğu saldırısıyla ilgili Kars'ın Digor İlçesi'nde gözaltına alınan 36 yaşındaki Reşat Anlı İstanbul'a getirildi. Anlı'nın saldırganlarla sürekli telefon irtibatında olduğu öne sürüldü.

Olayla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan 3 kişinin dışında Digor'da dün akşam saatlerinde gözaltına alınan Reşat Anlı, uçakla İstanbul'a getirildi. Reşat Anlı, adli tıpta sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Anlı'nın saldırganlarla sık sık telefon görüşmesi yaptığının tespit edildiği belirtilirken sorgusunun sürdüğü bildirildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay konu ile ilgili açıklama yapmış 3 kişinin İstanbul'da 1 kişinin de İstanbul dışında gözaltına alındığını açıklamıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri