Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldrganların Eylem Hedefi Neydi?

11 Temmuz 2008 / 08:19
MOBESE kayıtlarını inceleyen polis, saldırının konsolosluktan rehine almak amacıyla yapıldığı kanaatine vardı
Emniyet yetkilileri, ABD Konsolosluğu'na gerçekleştirilen saldırıda teröristlerin asıl hedefinin, konsoloslukta gidebildikleri yere kadar gidip, rehine alarak direnmek olabileceği üzerinde duruyor. Polise göre, teröristler, trafik polisleri kendilerini fark etmeseydi, güvenlik kulübesindeki polislerle hiç karşılaşmadan, vize müraacaatının yapıldığı ana giriş kapısında, görevlileri etkisiz hale getirererek rehin alacaklardı. Araçta kalan son terörist ise dışarıdaki güvenlik görevlileriyle çatışacaktı.
İlk başta El Kaide izleri taşıyan saldırının, 4 kişinin kendi tasarladığı bir eylem olduğu tahmin ediliyor. Güvenlik uzmanları, El Kaide'nin bugüne kadar silahlarla böyle basit bir eylem yapmadığı, daha çok bombalı saldırıyı tercih ettiği görüşünde birleşiyor.

LİDERLERİ ERKAN KARGIN

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, olaydan sonra yaptıkları operasyonda 4 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden Bülent Çınar'ın ağabeyi Atilla Çınar, ifadesinde, "Kardeşim Bülent, Raif Topçıl ve Erkan Kargın eski arkadaştılar. Bu grubu Erkan yönlendiriyordu. Üçünün de düzenli bir hayatı ve işleri yoktu. Kardeşim ve arkadaşları, ailelerinden ayrı evde yaşıyorlardı. Kardeşim, 10 - 15 günde bir, para almak için bize uğrardı. Arkadaşlarının da öyle yaptığını biliyorum" dedi. Polise silahlı saldırı düzenlenen ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önündeki güvenlik önlemleri artırıldı. İstinye'deki başkonsolosluk alt girişindeki 'vize giriş kapısı'nda, dün polise silahlı saldırı düzenlenmesi ve çatışmanın ardından, bu kapıda 2 otobüs çevik kuvvet polisi ile bir asayiş ekibince güvenlik önlemi alındı. Saldırganların geldiği belirtilen 34 VS 7565 plakalı Ford Focus marka otomobil ile olayın ardından bu araçla kaçan şüphelinin yakalanması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu kapsamda yaptıkları araştırmalarda, üzerinde plakası ve herhangi bir hasar ya da kurşun izi bulunmayan, ancak markası aynı olan bir otomobili Ömer Hayyam Caddesi'nde park halinde buldu. Daha sonra aracın aranan araç olmadığı ortaya çıktı
Kaynak:
Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri