Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Salvador Dali İstanbul'da

22 Eylül 2008 / 15:57
''İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali''
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İspanyol ressam Salvador Dali'nin yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinden oluşan yaklaşık 270 eserin yanı sıra el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli belgelere ev sahipliği yapacak.

20 Eylül 2008 - 20 Ocak 2009 tarihleri arasında sanat severlerin beğenisine sunulacak sergi, Salvador Dali'nin kapsamlı bir retrospektifi niteliğini taşıyor.

* SERGİLENECEK ESERLERDEN ÖRNEKLER İÇİN TIKLAYINIZ

Gala-Salvador Dali Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle, vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğini taşıyacak sergide, İstanbullular Salvador Dali'yi daha yakından tanıyacak.

Serginin sponsor anlaşmasının imzalandığı törende konuşan Gala-Salvador Dali Vakfı Dali Etüdleri Merkezi Başkanı ve serginin küratörü Montse Aguer Teixidor, Dali'nin eserlerinin ilk kez İstanbullular'la buluşturulacağını söyledi.

Teixidor, sergide 33 yağlı boya tablo, 113 çizim ve 123 grafik çalışma olmak üzere 269 eserin yanı sıra çok sayıda karalama, fotoğraf ve belgelerin yer alacağını anlattı.

EĞİTİM ETKİNLİKLERİ
Sergi kapsamında ayrıca, çocuklara yönelik eğitim etkinlikleri düzenlenecek. Çocuklar, Dali'nin gizemli resimleriyle tanışacak, saklanmış imgeleri arayacak ve oyun oynamayı çok seven Dali'nin oyunlarıyla sıra dışı bir eğlenceye katılacak.
Nesnelerden Sürreal Kolajlar, Yumuşak Portreler, Çılgın Tasarımlar, Dali'nin Cadaques'i Üzerinde Çocukların Cadaques'i, Gerçeküstü Fotoğraflar, Bilmece Resimler, Yeni Tasarım Hayvanlar gibi etkinliklerin yer aldığı program, çocuklara Dali'yi tanıtmanın yanı sıra sürrealizmi öğrenerek, yapacakları çalışmalarda uygulamalarını amaçlıyor.

Sergi öncesi aktiviteler, rehberli sergi turu ve atölye çalışmasından oluşan programlara, 45, 67, 89, 1011, 1214 ve 1517 yaş aralığındaki çocuklar kayıt yaptırabilecek.

20 kişiyle sınırlı olan gruplara katılımın ücretsiz olduğu programlar, pazartesi hariç her gün yapılacak.

SANATÇI HAKKINDA
Sürrealizm akımının en önde gelen temsilcilerinden İspanyol ressam ve özgün baskı sanatçısı Salvador Dali 11 Mayıs 1904'te doğdu.

Madrid Güzel Sanatlar Okulu'nda eğitim gördüğü sıralarda metafizik resmin öncülerinden de Chirico ve Carra'nın etkisi altında kaldı.

1927'de Madrid'de İber Sanatçılar Derneğinin sergilerine katılmaya başladı ayrıca Barselona'da Dalmau Galerisi'nde sergiler açtı. 1928'de iki kez Paris'e gitti ve Picasso ve Miro ile tanıştı. Ertesi yıl Goemans Galerisi'nde yapıtlarını sergiledi ve sürrealizm akımına katıldı.

Yaşamı boyunca olağan dışı tavırlarıyla dikkati çeken Dali, Sigmund Freud'un bilinçaltı imgelerin erotik çağrışımları üzerine yazdıklarından ve Paris sürrealistlerinin bilinçaltını ortaya çıkarma eğilimlerinden büyük ölçüde etkilenmişti.

Yapıtlarında yarattığı düşsel gerçekçilik, betimlediği gerçek dışı düşsel mekan ve garip düşsel imgelem ile bir karşıtlık oluşturuyordu. Bu yapıtlarda düşle gerçeği ayırmak neredeyse olanaksızdı. Dali'nin amacı günlük uğraşıları alaycı bir tavırla düşsel hale getirmekti.

Dali 1937'deki İtalya gezisinde Raffaello ile İtalyan barok ressamların etkisi altına girdi ve kendine özgü bir çağdaş klasikçilik arayışına yöneldi.

1939'da Andre Breton tarafından sürrealistler grubundan çıkarılan Dali, 2. Dünya Savaşı nedeniyle 1940'ta birçok Avrupalı sanatçı gibi ABD'ye gitti ve 1941'de New York kentindeki Modern Sanat Müzesi'nde bir retrospektif sergi açtı.

Dali 2. Dünya Savaşı sonrasında mistik bir anlayışa yönelmekle birlikte, sürrealist ögelerden bütünüyle uzaklaşmadı.

Sanatçı, 23 Ocak 1989'da hayatını kaybetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 2764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri