Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimse kendini Tanrı yerine koymasın

22.01.2010 23:31
Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, yargıya baskı yapıldığı yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, hükümetin yargı üzerindeki etkisi ve askere sivil yargı yolunu kapatan Anayasa Mahkemesi kararını yorumladı.

CNN TÜRK Haber Koordinatörü Yavuz Oğhan ve Kanal D Ankara Haber Müdürü Erhan Karadağ'ın sorularını yanıtlayan Selçuk'un açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

Yargıya iktidar baskısı

- Kimisi hükümet baskı yapıyor diyor. Buna benzer olaylar olduğuna dair de kanıtlar ortaya atıldı. Varsa gereği yapılır. Bu bir suçtur.

- Ben savcıyım. Hiçbir zaman hükümete 'ben şöyle bir soruşturma yapıyorum' diye sorar mıyım? Herkes zannediyor ki hükümet-savcı işbirliği halinde bu işi yürütüyor. Hayır, hiçbir iletişim yok. Bunu unutun. 40 yılda bana kimse telefon etmedi. Bu olmaz, olursa zaten duyulur. Onun için falan kişi tutuklandığında hükümetin eleştirilmesine karşıyım.

Askere sivil yargı yolunun kapatılması

- Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını görmeden kesin tavır almak yanlış.

- Anayasa'nın 148. maddesi askeri yargıyla ilgili. Bu maddedeki 'asker olmayan kişilerin yasada gösterilen görevlerini yaptıkları sırada, askeri yerlerde askerlere karşı suç işledikleri hallerde askeri mahkemeler bakacaktır' sözcükleri önemlidir. Sanıyorum Anayasa Mahkemesi bunu görünce iptal etti. İptali yapmak zorunda idi. Kimse bunun ardında siyasi saik aramasın.

- En önemli nokta, Türkiye'de tartışmanın çarpıklığı. Herkes yargının mutlaka başka bir saikle karar verdiğini düşünmesin. Kanıtlayamazsınız. Bun ideolojik olarak karar vermeye kalksam; bunu dışarı yansıtmadığım sürece bunu tek bir varlık bilir, o da Allah'tır. Onun için boş lafları bırakalım.

- İktidarın da muhalefetin de siyasi eleştirileri yanlış. Bir mahkeme sağına soluna bakıp bugünlerde gündem ne, ona göre bu görüşmeyi yapıyorum diyebilir mi? Kimse karar ideolojik demesin. Kimse kendini Tanrı yerine koymasın

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri