Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiçek dışarı Tayyar içeri

17.04.2010 09:28
Albay Çiçek’in yıllardır kullandığı imzayı askeri savcılıkta değiştirdiğini belgeleyen Tayyar, 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. Plandaki imzanın Çiçek’e ait olduğu kesinleşti
Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar’a 15 ay daha hapis cezası verildi. Daha önce iki ayrı davadan 35 ay hapis cezasına çarptırılan Tayyar, üçüncü cezasını ise Bakırköy 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nden aldı. Mahkeme, Dursun Çiçek’in askeri savcılıktaki ifadesinin altını yıllardır kullandığı imzasını değiştirerek imzaladığını belgeleriyle ortaya koyan Tayyar’a 15 ay hapis cezası verdi. Dursun Çiçek, imzasını çok önceden değiştirdiğini iddia etmiş ancak Çiçek’in askeri savcılıkta değiştirdiği yeni imzasına alışamadığı aynı gün attığı diğer imzalardan anlaşılmıştı.

ÇİÇEK’İN İMZA OYUNUNU BELGELEDİ

22 Haziran 2009 günü star gazetesi Tayyar’ın yazısını “20 imzası aynı sadece son imzası farklı’ başlığıyla manşetten duyurmuştu. Tayyar, yazısında Albay Çiçek’in İrtica Eylem Planı, doktora tezi, kredi kartı ve pasaport başvurularında kullandığı imzasını askeri savcılıkta verdiği ifadenin altını imzalarken değiştirdiğini belgeleriyle ortaya koymuştu. Daha sonra Albay Çiçek’in askeri savcılıktaki ifadesinden 5 gün sonra ev araması yapılırken 5 sayfalık tutanağın ilk sayfasını eski sonraki sayfalarını ise birbirinden farklı yeni imzalarıyla paraf ettiği belgeleriyle ortaya çıktı. Adli Tıp, TÜBİTAK, Polis Kriminal ve Jandarma Kriminal Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’nın ayltındaki imzanın Dursun Çiçek’e ait olduğunu belgeledi.

Tüm bunlardan sonra Bakırköy 2. Asliye Ceza, belgeli ‘imza’ haberi nedeniyle Şamil Tayyar’ı “soruşturmanın gizliliğini ihlal” ve “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” etmek suçundan 15 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geriye bıraktı ve 5 yıl denetim şartı getirdi. Tayyar 5 yıl içinde aynı suçu işlerse önceki cezalarıyla beraber hapse girecek. Tayyar’ın, son aldığı cezanın davası, daha önce verilen ceza kararlarından önce açıldığı için cezası infaz edilmedi. Tayyar’a daha önce de 15 ay ve 20 ay olmak üzere iki ayrı hapis cezası verilmişti.

BENİM 3. ŞEREF MADALYAM

star Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar “Ergenekon sürecinde gazeteciler hakkında açılmış soruşturma ve dava sayısı 5 bini aştı, ceza yağdırılıyor. Susurluk sürecinde çetelerle mücadele hak ve hukuk arayışı olarak görülürken, Ergenekon’da suç sayılıyor. Daha önce iki şeref madalyası taktılar, bu üçüncü oldu. Dursun Çiçek hakkında dava açılmadan, Dursun Çiçek yüzünden ceza verilmesi dikkat çekici” diye konuştu.

CEZALAR kaygı verici

Şamil Tayyar’ın son olarak 15 ay hapis cezası almasına Medya Derneği’nden tepki gedi. Dernek’ten yapılan açıklamada “star Gazetesi Ankara Temsilcisi Sayın Şamil Tayyar’a Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Albay Dursun Çiçek’le ilgili yaptığı haber nedeniyle 15 ay hapis cezası verilmiştir. Kamuoyunun ilgili olay hakkında daha fazla bilgi almasından başka hiçbir amaç gütmeyen bir gazetecilik faaliyetinin bu yolla sınırlandırılması kaygı vericidir. Daha önce de 15 ay ve 20 ay olmak üzere iki ayrı hapis cezası olan Tayyar’ın ceza miktarı toplamda 50 aya ulaşmıştır. Bu durum basın ve ifade özgürlüğü açısından ülkemiz adına üzüntü vericidir. Demokrasi ve ifade özgürlüklerine önem veren tüm kuruluşlar, basın özgürlüklerinin standartlarını yükseltmek için daha çok çaba sarfetmeli ve bu konudaki hukuki düzenlemelerin bir an önce yapılması temin edilmelidir” denildi.

STAR
Bu haber toplam 1148 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri