Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tayyar: Bir icraatınız olsun

10.11.2010 12:44
Star Gazetesi Yazarı Şamil Tayyar, bugünkü köşesinde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e yüklendi.

Oktay Ekşi'nin yolundan gidin

Star Gazetesi Yazarı Şamil Tayyar, bugünkü köşesinde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e yüklendi.

Tayyar, 6 askerimizin şehit olmasına neden olan mayınları döşediğini itiraf eden Tuğgeneral Zeki Es’i görevden almayan ve Heron skandalında sessiz kalan Vecdi Gönül’ü eleştirdi.

Tayyar, “Bakansınız yetkiniz var, bunca yıldır o koltukta oturup kırmızı plakalı araca biniyorsunuz, bir defalığına olsa bari hakkını verin. Hiç olmazsa torunlarınıza anlatacak bir icraatınız olsun. Yüreğiniz yetmiyorsa, Oktay Ekşi’nin yolundan gidin” dedi.

Şamil Tayyar’ın bugünkü köşe yazısı şöyle:

Vecdi Gönül, yıllardır Milli Savunma Bakanlığı koltuğunda oturuyor ama ne işe yaradığını keşfedebilmiş değilim. Sanki Genelkurmay Harekat Şubesi’nde görevli gibi...

Oysa mevzuatta tarif edilen görev ve yetkilerinin yanı sıra asıl fonksiyonu hükümet-asker ilişkilerindeki köprü rolüdür. Maşallah o, nehrin asker yakasında...

Askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeye Genelkurmay üç konuda itiraz etti, hükümete karşı tavır aldı, o da koroya katıldı.

Heron skandalıyla ilgili asker önce susmayı sonra perdelemeyi tercih etti, o da aynı çarkın dişlisi oldu.

Yüksek Askeri Şura toplantısında haklarında soruşturma açılan paşaların terfi ettirilmemesi yönünde ortaya çıkan sivil iradeye askeri direnç oldu, o da savunma hattında yer aldı.

Milyonlarca gencin heyecanla beklediği askerlik sorununa ilişkin Genelkurmay “tek tip askerlik” projesini dayattı, başbakan karşı çıktı, o da projenin parçası oldu.

Aradan geçen zaman içinde Heron skandalıyla ilgili şüphe götürmez gerçekler gün yüzüne çıktı, bir gazeteci arkadaşımız geçenlerde fikrini sordu, o da “parti açıklamayı yaptı” diyerek aradan sıvıştı.

Nasıl oldu bilinmez, sözleşmeli er uygulamasıyla ilgili top kendinde kaldı. İlk defa böyle konuştuğuna tanık olduk. Meğer bizim de bir Milli Savunma Bakanımız varmış.

Suskun haline tepkiliydik, konuşunca suskun halini arar olduk. Kaş yaparken göz çıkardı. Bakanımız uygulamanın kerametlerini anlatıyor: “Yılda 15-20 bin lira biriktirirler. 3 yılda 45 bin lira yapar. 30 bin lira da tazminat alır. Böylece 75 bin lira olur. Bu parayı bir baba evladına veremez.”

Bak sen!

Babanızın parasını mı veriyorsunuz? Ya da babanızın hayrına mı yaptığınız? Devlet, babalardan daha mı şefkatli?

O zaman 10 puanlık bir soru size: Hangi baba cebine para koyup evladını bile bile ölüme gönderir?

Sakın ola uygulamaya karşı olduğum düşünülmesin, alt yapısı iyi kurgulanırsa profesyonel ordu projesi en ideal olanıdır. İtirazım, üslubadır.

Bakanın bir incisi daha var. Bakın ne diyor: “Savunma ihalelerinde komisyon ödendiğini duyuyoruz.”

Ne kadar ayıp?

Siz sıradan bir vatandaş mısınız? Böyle yakınma lüksünüz var mı? Size sormazlar mı: Bakan olarak askeri ihalelerde kaç tane soruşturma açtınız, hangi iddianın üzerine gittiniz? Yapmadım ama duyuyorum!

Geçin bunları.

Hadi bu iddiaları ispat edecek belgeye ula şamadınız, işte size tarihi fırsat... Hakkari Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, mayın soruşturmasında askeri savcı tarafından tutuklandı. Ama hala görevde...

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü, Celal Uzunkaya, Emin Aslan ile Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ve Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal’ı haklarındaki soruşturma nedeniyle görevden aldı, siz Zeki Paşa’yı görevden almayı düşünmez misiniz?

Mayın soruşturmasında iddiaları ört bas etmekle suçlanan Tümgeneral Gürbüz Kaya, askeri mahkemede yürütmeyi durdurma kararı alıp sizden korgenerallik bekliyor, bu pişkinlik karşısında “sen önce hesabını ver” deyip açığa almak aklınızdan geçmez mi?

Bakansınız yetkiniz var, bunca yıldır o koltukta oturup kırmızı plakalı araca biniyorsunuz, bir defalığına olsa bari hakkını verin. Hiç olmazsa torunlarınıza anlatacak bir icraatınız olsun.

Yüreğiniz yetmiyorsa, Oktay Ekşi’nin yolundan gidin...

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri