Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şamil Tayyar'a hapis cezası

18.09.2009 13:27
Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, “haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” suçlarından da 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Tayyar hakkındaki hapis cezası "duruşmalardaki iyi hali" dikkate alınarak 1 yıl 3 aya indirildi ve ertelendi. 5 yıl adli denetime tabi tutulmasına karar verilen Tayyar, bu süre içerisinde bir suç işlerse cezasını çekmek için hapse girecek.

Kömürcü, Tayyar'ın 12 Eylül 2008 tarihli "Hayırlı İşler Tuğrul Bey" ve 17 Eylül 2008 tarihli "Ergenekon Kimlere Kaldı" başlıklı yazıları için "hakaret ve özel hayatın gizliliğini ihlal" suçlamasıyla mahkemeye başvurdu. Tayyar'ın köşe yazısında gazeteci Güler Kömürcü ile Tuğrul Türkeş'in soruşturmayla ilgisi olmayan ve iddianamenin eklerine konulan telefon kayıtları yer alıyordu. Kömürcü'nün başvurusunu değerlendiren İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Tayyar'ı mahkûm etti. Tayyar'a yazılarında "Kömürcü'nün şeref ve saygınlığına basın yoluyla sövdüğü sabit olduğundan" 2 bin 610 TL para cezası verildi. Mahkeme, Tayyar'a "haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmek" suçundan da 1 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, suçun "basın yoluyla" işlenmesi sebebiyle cezayı yarı oranında artırarak 1 yıl 6 aya çıkardı. Tayyar'ın duruşmalardaki iyi hali dikkate alınarak ceza 1 yıl 3 aya indirilerek ertelendi ve Tayyar'ın 5 yıl denetime tabi tutulmasına karar verildi. Tayyar, 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlerse, bu suçtan aldığı 1 yıl 3 aylık cezayı çekmek için hapse girecek.

MİLLİYET

* * *

Şamil Tayyar'ın bugünkü yazısında "tepki" vardı. İşte o bölüm:

Nerde kaldı özel hayat?

Habertürk'ün dünkü magazin ekinin manşetiydi. Can Dündar, boğazda bir esmerle öpüşürken görüntülenmiş.

Yaşar Nuri Öztürk'ün şahane maceralarını görmeyenlerin, Dündar'a takılmasını, sadece habercilik refleksiyle açıklamak mümkün değildir. Sebebi hikmetini, herhalde Can Dündar açıklayacaktır.

Geçen yıl Ergenekon sanığı Güler Kömürcü ile operasyona Ergenekon isminin verilmesine tepki gösteren Tuğrul Türkeş arasındaki telefon konuşmalarını yayınladığımda, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğimi söyleyenlerin, şimdi sessiz kalması yine manidardır.

Üstelik, habere konu görüşme, Ergenekon iddianamesinin eklerinde yer alıyordu. İsteyene bir tık mesafesindeki o görüşme tutanakları, mahkeme kararıyla kayda geçmişti.

Hıncal Uluç, Reha Muhtar ve bilumum ahali yazmadığını bırakmadı. Akşam'ın Gay Kulübü bile kılıç kuşandı.

Evet beyler ve oğlanlar, size tarihi fırsat. Özel hayatın gizliliğini ihlal var mı, yoksa diğer tepkiniz Ergenekon'a ilgi miydi?

STAR
Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri