Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şamil Tayyar'a hapis cezası

15.04.2010 17:49
Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar’a yönelik yargı kuşatması devam ediyor.

Ergenekon çevreleri tarafından hakkındaki suç duyurularının neredeyse tamamı yargı tarafından davaya dönüştürülen Şamil Tayyar’a bir ceza daha geldi.

Tayyar’a Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 15 ay hapis cezası verildi. Ceza Tayyar’ın İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek’le yaptığı haber nedeniyle verildi.

Haberde Şamil Tayyar, Çiçek’in 21 ayrı belgeye attığı imzaları yayınlamış ve Çiçek’in, Plan ortaya çıktıktan sonra imzasını değiştirdiğini ispatlamıştı.

Çiçek, imzasını neden değiştirdiğini açıklayamazken gelişen süreçte, imzanın ıslak hali ortaya çıktı. Adli Tıp, Tübitak ve Jandarma Kriminal tarafından imzanın orijinal olduğu da tespit edildi.

Tayyar, soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkileme teşebbüs suçlamasıyla mahkum edildi. 15 ay hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasını geriye bıraktı ve 5 yıl denetim şartı getirdi. Tayyar 5 yıl içinde aynı suçu işlerse önceki cezalarıyla beraber hapse girecek.

Tayyar’a daha önce de 15 ay ve 20 ay olmak üzere iki ayrı hapis cezası verilmişti. Son cezanın da eklenmesiyle ceza miktarı toplamda 50 aya ulaştı.

Dursun Çiçek serbestçe dolaşırken, hakkında haber yapan Tayyar'ın hapis cezası alması Türk yargısının içinde bulunduğu durumu göstermesi açısından çok önemli bir örnek oluşturdu

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri