Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sanayi teknoloji üretmeli

28 Mayıs 2008 / 10:29
Türk sanayisi teknoloji üretim noktasına gelmeli.

TOFAŞ eski CEO'su Jan Nahum, üretim-değer zincirinin 'üretim' kısmında sıkışan Türk sanayisinin, artık teknoloji üretim noktasına göç etmek durumunda olduğunu söyledi.

Hexagon Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum, Türk sanayisinin, üretim-değer zincirinin üretim kısmında sıkıştığını belirterek, "Türk sanayisi, artık teknoloji üretim noktasına göç etmek durumunda" dedi.

İYİ SENARYOLARDAN BİRİ

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından düzenlenen "Yalın Üretim Konferansı"nda konuşan Nahum, değişik senaryoların takip edilerek, geleceğin nasıl şekillendiğini bilme imkanı bulunduğunu belirtti. Türkiye'nin, 2023'te 2 trilyon dolar GSMH, 500 milyar dolar ihracat, 80 milyon nüfus, 25 bin dolarlık kişi başına gelirle dünya ekonomisinde ciddi bir konuma sahip devlet olabileceğini anlatan Nahum, “İyi senaryolardan bir tanesi bu. Göstergeler iyiye gittiği zaman, olmaması için bir neden yok. Fakat eğer bu bizim gelmek istediğimiz noktaysa, bizim gelişmemizi bu noktaya doğru yönetmeye ihtiyacımız var” dedi.

ÜRETİM KALESİ DE BIRAKILMAMALI

Türkiye'nin bugün bulunduğu noktadan, hedeflediği yere gelebilmek için önündeki engelleri ve fırsatları görme ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Nahum, “Türk sanayisi, bugün üretim-değer zincirinin üretim kısmında sıkışmış durumda. Türkiye, teknoloji üretim noktasına noktasına göç etmek durumunda. Göç ederken üretim kalesini de bırakmayacağız" görüşlerine yer verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri