Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Şanlı efsanemiz ergenekon"

13 Ocak 2009 / 13:18
Ergenekon soruşturması kapsamında aranan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın Ergenekon'la ilgili yaptığı son röportaj Karabük'te ortaya çıktı.
Geçtiğimiz Ramazan bayramında Karabük'ün Safranbolu ilçesinde gazeteci Mehmet Çetinkaya'nın Ergenekon'la ilgili sorularını cevaplandıran Bedrettin Dalan, Ergenekon'un ne olduğunu kimsenin bilmediğini ve soruşturan savcıların da çok fazla bilmediğini söylüyor.

Dalan, Ergenekon davasında biriyle alakasız çok insanın o torbanın içine konulduğunu kaydetti. Ergenekonun anlamını anlatan Dalan,

"Yargı safhası başladığında Ergenekon'un ne olduğunu herkes öğrenecek. İşin o tarafından ziyade, Ergenekon isminin polisiye bir meselede yahut bir çeteyle özdeşleştirilmesi bir Türk olarak beni rencide ediyor. Çünkü tarihte hiçbir millete nasip olmamış bir destanı böyle çete kavramıyla özdeşleştirmek, aslında bir kimlik yozdaşlaşmasını döndürmüşler.

Ergenekon ismi bir dağı eriterek çıkması destanıdır. Böyle bir destan ki, başlangıcı teknolojiye dayanıyor. Neyi eritmiş Türkler!, demir bir dağı eritip çıkmışlar ve demir'i dünyada insan hayatına geçiren ve insanın kullanımına açan bir efsane bu. Türklerde demir o kadar önemli ki, çocukların ismine teknolojik isim takmışlar. Daha sonra onu işlemişler ve daha kullanışlı hale getirerek çelik yapmışlar ve çelik ismini de çocukların adlarına vermişler. Polat ismi Çeliktir Türkçedeki karşılığı. Hem Polat olarak karşımızda isim olarak duruyor, hem de çelik olarak. Ergenekon gibi kutsal bir ismi böyle bir şeyle bağdaşlaştırmak insafsızlık oluyor.

Basından ricam çete davası desin, bilmem ne desin ama Ergenekon ismini kullanmasınlar. Son 20-30 yıldır yaptığımız, belki bilinç veya bilinçsiz olarak yaptığımız bir hadise daha var o da töre. Töre kelimesi de dünyada Türklerin anayasayı ilk bulup ve tolum hayatına geçirdikleri bir kelimedir ki anayasa kutsallık ifade eder. Bu anayasa M.Ö 6 - 7 bin yıl önce Oğuz Kaan tarafından kurulmuş. Eline, diline, beline sahip çık demiş.

El eski Türkçede toprak, dil Türkçene, bel ise soyu, sopu milleti demektir. Öyle kutsal bir şeyki bizim anayasamıza 1-2 ve 3. maddesinde Oğuz Kaan'ın töresi resmen 1924 yılında anayasamıza vatan bir bütündür bölünemez, parçalanamaz, resmi dilimiz Türkçedir. İşte bakın Oğuz Kaan töresi hala Türkiye Cumhuriyetinin anayasasıdır. Lütfen Ergenekon'u hiç kimse, hiçbir vatandaşımız çeteyle bütünleştirmesin. Ergenekon bizim şanlı efsanemizdir"

Kaynak:
Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri