Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sansür de Çok Hızlıyız!

30 Haziran 2008 / 09:10
Yayın yasağı konusunda ‘sansürü’ aratmayacak bir hıza ulaşıldı.
Giresun’da trafik kontrolü yapan jandarma ekibine önceki gün silahlı saldırı düzenlendi. Ajanslar haberi duyurduktan bir gün sonra ise jet hızıyla haber merkezlerine bir yayın yasağı kararı iletildi. Habere ilişkin getirilen yayın yasağında sansürü aratmayacak ifadelere yer verildi. Savcılığın talebinde “PKK tarafından düzenlendiği belirlenen silahlı saldırının fotoğraf ve kamera görüntülerine yayın yasağı konulması”na yer verildi. Ancak mahkeme tamamen yayın yasağı getirdi.

Yayın yasağı kararı şöyleydi:
Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 27.06.2008 tarih ve 2008/2955 sayılı yazıları ile; 27.06.2008 tarihinde, saat 11.00 sıralarında Giresun ili Dereli ilçesi Kümbet Köyü bölgesinde meydana gelen ve PKK Kongra-Gel terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirildiği değerlendirilen silahlı saldırı olayı sonrasında yapılan fotoğraf ve kamera çekimlerinin yerel ve ulusal basında yayımlanması ve bu görüntülerin kamuoyunda örgütün propagandasını yapar nitelikte olduğu, bu nedenle yayın yasağı konulmasına karar verilmesi CMK 157 ve 162. maddeleri gereğince talep edilmiştir.

Hazırlık dosyası incelendi;
Gereği düşünüldü
1) Talebe uygun olarak; 3984 sayılı Radyo ve Televizyonlarının Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun’un 4. maddesinde radyo, televizyon ve veri yayınlarında uyulması gereken yayın ilkeleri belirlenmiş, söz konusu yasanın 4/2-y bendinde yayımlanarak suç örgütlerini korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtmaması gerektiği belirtilmiştir.
CMK’nın 157. maddesi uyarınca kanunun başka hüküm koyduğu haller saklı kalmak üzere ve savunma haklarına zarar vermemek koşulu ile soruşturma evresindeki usul işlemleri gizlidir.

Belirtildiği şekilde CMK 157. maddesi uyarınca soruşturmanın selameti ve 3984 sayılı yasanın 4/2-y bendi gereğince suç örgütlerini korkutucu ve yıldırıcı özelliklerinin yansıtılmaması amacıyla CMK’nun 162. maddesi uyarınca 27.06.2008 tarihinde, saat 11.00 sıralarında Giresun ili Dereli ilçesi, Kümbet Köyü bölgesinde meydana gelen ve PKK Kongra-Gel terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirildiği değerlendirilen silahlı saldırı olayı ile ilgili olarak Yayın yasağı konulmasına,
2) Hazırlık dosyasının ikmali için Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’na tevdiine,
Dair, isteme uygun olarak yedi gün içerisinde Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere hazırlık dosyası üzerinde yapılan inceleme sonucunda karar verildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri