Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şantaj çetesi sevgili avlamış

01.11.2010 09:36
Asker ve bürokratlara tuzak kuran 'casusluk ve şantaj' şebekesine ilişkin çarpıcı detaylar...

Asker ve bürokratlara tuzak kuran 'casusluk ve şantaj' şebekesine ilişkin çarpıcı detaylar... Aramalarda bulunan not ve CD'ler, çetenin amiral kızlarının erkek arkadaşlarını da hedef aldığını gözler önüne serdi.

Devrim TOSUNOĞLU'nun haberi

Deniz Kuvvetleri'ne ait bilgileri sızdırmakla suçlanan 'casusluk ve şantaj' çetesine ilişkin soruşturma derinleştikçe ilginç detaylar ortaya çıkıyor.
Deniz Harp Okulu'nda görevli Albay İ.S.'nin bilgisayarından gizlilik derecesi yüksek belgelerin bulunması, operasyonun büyümesine yol açmıştı.  Çetenin takibinin sadece Deniz Kuvvetleri'ndeki üst düzey komutanların eşleri ve çocuklarıyla sınırlı olmadığı da tespit edildi. Ele geçirilen şifreli CD'lerin içerisinde Deniz Kuvvetleri'nin en üst rütbedeki amirallerinin kızlarının erkek arkadaşlarının da 'şantaj' amaçlı takip edildiği ortaya çıktı. Ele geçirilen notlar ve CD'lerde amiral kızlarının, erkek arkadaşlarına ait cinsel içerikli görüntüler bulunuyor.

MSN'DEN TACİZ İDDİASI
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Üstteğmen A.T.'nin bilgisayarlarını inceleyen polis, bazı MSN konuşmalarının kayıt edildiğini tespit etti. Polis, A.T.'nin cinsel içerikli sözlerle taciz ettiği kişilerin, Milli Güvenlik dersleri verdiği 3 lise öğrencisi olduğunu belirledi. Üsteğmenin kaydettiği öne sürülen konuşma ve görüntülerdeki kızların aileleriyle irtibata geçen polis, kendilerine şantaj yapılıp yapılmadığını sordu. Şantaja maruz kalmayan kızların psikolog eşliğinde ifadeleri alındı. 3 öğrencinin A.T.'den şikayetçi oldukları kaydedildi.

SAVCI EVLERİ MÜHÜRLEDİ
Çeteye yönelik aramalar esnasında çok hassas davranıldığı da ortaya çıktı. Polis önce arama yapacağı illerin başsavcılıklarına giderek izin belgelerini gösterdi. Kocaeli'deki  9 ayrı arama noktasında askeri savcılığa da haber verildi. Askeri savcının isteği üzerine bir komisyon kuruldu. Operasyonu yöneten polisin de aramalarda bulunmasını isteyen askeri savcılık, gerekli hassasiyeti gösterirken Kocaeli Savcılığı, askeri lojmanlarda yaptığı ev aramalarında herhangi bir belge ve delilin kaçırılmaması için evleri mühürledi. Aranacak adreslerde bulunan aileler, sırayla dışarı çıkarılarak kapı mühürlendi. Daha sonra tek tek mühürler açılarak askeri yetkililerin de hazır bulunduğu aramalar gerçekleştirildi.
Soruşturma kapsamında, askeriyenin hassas projelerinin yurt dışına satıldığı belirlenmişti. Şantaj yoluyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın gizli bilgilerine ulaşan çetenin, menfaat karşılığı casusluk yaptığı tespit edilmişti. Savcı Fikret Seçen'in yürüttüğü soruşturmada bugüne kadar 39 kişi tutuklandı.

AKŞAM

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri