Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nobel Ödüllü Yazar öldü.

18.06.2010 16:59
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago 87 yaşında Kanarya Adaları'ndaki Lanzarote'deki evinde öldü. Yazarın son dönemde geçirdiği hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago öldü.

Yayımcısının yaptığı açıklamaya göre Nobel Edebiyat Ödülü sahibi 87 yaşındaki Jose Saramago hayatını kaybetti.

Yayımcısı Zeferin Coelho, Portekiz gazetesi Publico'nun internet sitesine yazdığı kısa açıklamada yazarın Kanarya Adaları'ndaki Lanzarote'deki evinde öldüğünü belirtti.

Yazarın son dönemde geçirdiği hastalıktan sonra eski sağlığını hiçbir zaman kazanamadığını belirten Coelho başka bilgi vermedi.

Hayatının son yıllarını İspanya’daki Kanarya Adaları’nda geçiren yazarın en bilinen eserlerinin başında daha sonradan beyaz perdeye de aktarılan “Körlük” geliyordu.

Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga'da doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon’da öğrenim gördü. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı. Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

Bir yayınevinde, yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yaptı. Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalıştı.

İlk romanı Günah Ülkesi 1947 yılında yayımlandı.

Siyasi yorumlar yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976’dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.

1998 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Saramago 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı.

Bu haber toplam 870 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri