Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarımsağı en çok hangi il tüketiyor?

09.11.2009 22:28
Sarımsağın faydalarını keşfeden Arap ülkelerinin dünyada en çok sarımsak tüketen topluluk olduğu bildirildi.

Sarımsaktan yapılan özel yemeklerin bulunduğu birçok Arap ülkesinin Türkiye'nin yıllık sarımsak tüketiminin 5-6 katı kadar sarımsak aldığı belirtildi.

Dünyada en çok sarımsağın üretildiği Çin, Dubai'de kurduğu özel satış ofislerinde Arap dünyasına sarımsak satıyor. Türkiye'de ise Gaziantep en çok sarımsak tüketen şehirlerin başında geliyor.

Geçmiş yıllarda grip başta olmak üzere birçok hastalığa karşı toplumdaki inanışlara göre doğal antibiyotik niyetine tüketilen sarımsak satışları şu günlerde domuz gribi vakalarının artmasıyla hareketlendi. Kurban Bayramı'nda satışların artması bekleyen sarımsak üreticileri ve tüccarları ise bu durumdan memnun.

Kayseri'de sarımsak üretiminin yanı sıra ithalat ve ihracatını yapan Korkmaz Sucukları Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Korkmaz, domuz gribine doğal antibiyotik olarak sarımsak kullanılması yönündeki haberlerin sarımsak taleplerini artırdığını söyledi.

Nuri Korkmaz, yaklaşan kurban bayramında sarımsak satışlarının artmasını beklediklerini hatırlatarak, "Bu söylentiler bayram için aldığımız sarımsakların daha erken bir süreçte talep edilmesiyle karşılaştık." dedi.

Kış aylarında sarımsak taleplerinde artışın her zaman olduğunu ifade eden Korkmaz, "Türk toplumu arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak tüketimi her zaman için vardı. Özellikle kış aylarında taleplerin arttığını iyi biliyoruz. Ama domuz gribi söylemleri, gribe karşı sarımsağın iyi geldiği ifadeleri satışlarımızda beklemediğimiz bir hareket yaşamamıza neden oldu."

Türkiye'de yıllık 25-30 bin ton sarımsak üretildiğini ve kendilerinin de Kahramanmaraş'ta ekim yaptıklarını anlatan Nuri Korkmaz, sarımsak üretiminde Çin'in 1 milyon tonla dünya pazarında söz sahibi olduğunu dile getirdi.

Korkmaz, Çin'in kendi topraklarında ürettiği sarımsağın pazarlamasını Dubai'deki ofisinde yaptığını anlatarak, "Sarımsak ticaretinin merkezi, alımın ve satımının yapıldığı yer Dubai'dir. Çin sarımsakta söz sahibidir. Türkiye'nin üretimi zaten yıllık 30 bin ton olan tüketimine ancak yetiyor ve hatta ithalat bile yapmak zorunda kalıyor." diye konuştu.

DÜNYADA EN ÇOK SARIMSAĞI ARAPLAR TÜKETİYOR

Dünyada en çok sarımsak tüketimini Arapların yaptığını aktaran Korkmaz, Çin'in bu nedenle sarımsak pazarlamasını Dubai'de yaptığına dikkat çekti. Korkmaz, her bir Arap ülkesinin Türkiye'nin yıllık tüketiminin 5 katı fazla sarımsak aldığını ve tükettiğini ifade etti. Korkmaz, Arap ülkelerinde sarımsaktan yapılan yemeğin çok sevildiğini ve sarımsağın yeşil saplarını da kullanarak çorba yapıldığını aktardı.

Türkiye'de ise en çok sarımsak talebi yapan şehrin ise Gaziantep olduğunu belirten Nuri Korkmaz, "Kayseri'de sarımsak daha çok sucuk üretiminde kullanılıyor. Turşulara konuyor ve günlük sarımsak yiyenler oluyor. Közde sarımsağın yanı sıra cacıkta, güveçte ve birçok et yemeğinde kullanılıyor. Ama Gaziantep'te bu tüketim daha farklı. Şehir insanı sarımsağın çorbasını yapıyor, lahmacuna kadar sarımsak katıyor." şeklinde konuştu.

Nuri Korkmaz, Türkiye'de ilaç üretimi yapan firmalarda sarımsak satışı yaptıklarını hatırlatarak, "Doktorlar bile sarımsağın birçok faydası olduğunu söylüyor. Ama bu koruyucu bir önlem olarak algılanmalıdır. Hastalığı bire bir iyi eden bir ürün olmadığını bilmeliyiz. Sadece vücut direncini artırdığını biliyoruz." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)

Bu haber toplam 2136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri