Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarıyayla için vahim rapor

09.05.2010 13:32
Sarıyayla raporu: Üç ayrı istihbarata rağmen önlem alınmadı

4 askerin şehit olduğu Tunceli'deki Sarıyayla Karakolu'yla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla ilk kez Jandarma'dan bir heyetin baskınla ilgili rapor hazırladığı ortaya çıktı.

Raporda üç farklı istihbarata rağmen önlem alınmadığına dair bulguların olduğu vurgulanıyor. Ayrıca karakolun güvenliğinin ve mühimmatın yeterli olmadığı, takviye birliklerin geç gittiği ve PKK'lıların karakoldaki ağır silahları da yanlarında götürdüğü belirtiliyor. Taraf Gazetesi'nin ulaştığı Bakanlık yetkilisi, sonuçların Başbakan ve Cum-hurbaşkanı'na sunulacağını açıkladı.

Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde dört askerin şehit olduğu Sarıyayla Karakolu baskınıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere kente giden İçişleri Bakanlığı müfettişleri çalışmalarını tamamladı. Heyet, baskına bir dizi ihmalin neden olduğunu saptadı. Taraf gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanlığı heyeti şu tespitlerde bulundu: "Karakolun güvenliği yeterli değildi. İstihbarata rağmen önlem alınmadı. Baskın sırasında yardım geç gönderildi. Karakoldaki mühimmat yetersizdi. Saldırı sırasında askere ait üç telsizi ve iki ağır makineli Bixi silahı PKK'lılar aldı." İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, "Elimizde bulgular var. Çok boyutlu olarak araştırıyoruz." sözlerine açıklık getiren bakanlık yetkilisi şunları söyledi: "Saldırı öncesi alınan istihbaratlar ve uyarıların değerlendirilmediği yönünde bazı güçlü bulgulara ulaşıldı. Bu iddiaların ve bulguların hepsi tek tek araştırılıyor. Bölgede şu anda birçok uzman kişi var. Üç farklı istihbarat raporuna rağmen neden önlem alınmadığı araştırılıyor. Bunun cevabı bulunduğunda, resmin en önemli parçası da ortaya çıkmış olacak." Karakola, takviye birliklerin olaydan 12 saat sonra yürüyerek ulaştığı ileri sürülmüştü. Tunceli ve Nazımiye'deki sağlık ekipleri ise gece 01.55-02.00 sularında karakola ulaşmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuyu 'sıra dışı' değerlendirerek, hafta içinde saldırıyla ilgili Jandarma Komutanlığı yetkililerinden detaylı bilgi almıştı.

 
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri