Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkisyan'ı hain ilan ettiler

17.10.2009 14:00
Sarkisyan Türkiye'ye el uzatınca bazı kesimlerde hain ilan edildi. Sertlik yanlılarından bazıları görüş değiştiriyor.
Fransa diasporasının önde gelen ismi Ara Toranyan "Anlaşma imzalanmadan önce Sarkisyan beni ikna etti. Onu hain ilan edenler yanılıyor olabilirler" dedi.

Fransa Ermenilerinin en önemli yayın kuruluşlarından 'Nouvelles d'Armenie' dergisinin genel yayın yönetmeni Ara Toranyan, "Gelişmeleri Türkiye'nin taktiksel bir hareketi olarak görenler var. Ama Sarkisyan beni ikna etti. Bu süreci destekliyorum." dedi.

Sarkisyan'ın Paris ziyaretinde kendisini ikna ettiğini belirten Toranyan, diasporanın soykırım ön şartında ısrarcı olmasına rağmen, Ermeni hükümetinin ikili ilişkileri kurma siyasetini anlayışla karşıladığını ifade etti.

HAİN DİYENLER HAKSIZ ÇIKABİLİR

"Sarkisyan'ı bugün hainlikle suçlayan yarın haksız çıkabilir. Gelişmeleri Türk Devleti'nin taktiksel bir hareketi olarak görenler var. ABD'ye ve Avrupa Birliği'ne karşı, 'Bakın Ermenilerle aramız iyi. Bizi soykırım konusunda sıkıştırmayın. Ermenilerle görüşme halindeyiz'. demek için bu adımları atıyorlar, diyenler var. " dedi.

Toranyan, "Ermenistan'ın kandırılacağını düşünüyorlar. Ermenistan'ın bu noktaya Rusya, ABD gibi büyük güçlerin etkisiyle geldiği fikrindeler. Türkiye 90 yıldır hiçbir adım atmadı. Bu yüzden pek çok Ermeni'ye bu el sıkışma acı bir tat veriyor. Ancak, bir çözüm bulmak zorundayız. Ben, alttan alıp her şeye rağmen ilerleme görüşündeyim" şeklinde konuştu.


Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri