Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkozy, AKP'ye destek çıktı

14 Temmuz 2008 / 16:12
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi. Sarkozy, Başbakan Erdoğan'a, AKP'nin kapatılması talebiyle açılan dava konusundaki görüşünü sordu. Bu soru üzerine Erdoğan, “İstikrarın bozulmaması, ekonomik yatırım
MEDYAYLA KONUŞMAYALIM

Erdoğan ile Sarkozy'nin yaklaşık 40 dakika süren görüşmesinde, Başbakan Erdoğan, Fransa'nın AB dönem başkanlığı sırasında sorumluluklarına sadık kalması gerektiği mesajını verdi. Sarkozy ise Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin, “Benim görüşümü biliyorsunuz ancak müzakereler bizim dönemimizde de normal bir şekilde devam edecek” ifadesini kullandı. Erdoğan, Sarkozy'ye AB dönem başkanlığı süresince medya aracılığıyla konuşmama uyarısını tekrarladı. Elysee Sarayı'ndaki görüşmede Sarkozy, Fransa dönem başkanlığında hazır olan fasılların açılacağını kaydetti. Sarkozy, “Akdeniz İçin Birlik Projesi” ile “Türkiye'nin üyelik müzakerelerini” ayrı değerlendirdiklerini belirterek bu konuda endişe duyulmaması gerektiğinin altını çizdi.

BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Sarkozy, “Buraya gelmenizden dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye'nin Akdeniz İçin Birlik Projesi'nde etkin bir rol oynamasını bekliyoruz” derken, sözü Ortadoğu'ya getirdi. Sarkozy, Ortadoğu barış sürecinde Türkiye ve Fransa'nın çabalarının aynı yönde olduğunu ifade etti. İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu'na düzenlenen saldırı nedeniyle Erdoğan'a başsağlığı da dileyen Sarkozy'yi Erdoğan Türkiye'ye davet etti.
--------------------------------------------------------------------------------Sarko'dan teŞekkür Erdoğan'dan mersi

SARKOZY, Türkiye'nin İsrail ve Suriye arasında yürütülen dolaylı görüşmelerde oynadığı aktif rolü büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Fransa ve Türkiye'nin bu konuda aynı yönde hareket ettiklerini söyledi. Üç kez telefonla Erdoğan'ı arayarak gelmesini sağlayan Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin “Akdeniz için Birlik” zirvesine katılmasına teşekkür etti. Yaklaşık 40 dakika süren ve çok sayıda basın mensubunun izlediği görüşmenin sıcak ve dostane bir ortamda geçtiğini kaydeden Fransız kaynaklar, liderlerin uzun bir geçmişe dayalı köklü ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki arzularını teyit ettiklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan tarihi görüşmenin çıkışında Elysee Sarayı'nda bekleyen gazetecilere, “Mersi” diyerek teşekkür etti.--------------------------------------------------------------------------------ELYSEE SARAYI'NA HOŞ GELDİNİZ

Sarkozy, 'Akdeniz İçin Birlik' zirvesi için Paris'e gelen Başbakan Erdoğan'ı, Elysee Sarayı'nda merdivenlerde karşıladı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından Sarkozy, Erdoğan'ı kapıya kadar uğurladı. Görüşmede Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış ile Başbakan Erdoğan'ın Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu da bulundu.--------------------------------------------------------------------------------Böyle işler sabır ister

BAŞBAKAN Erdoğan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İsrail-Suriye müzakerelerinin devam ettiğini belirterek, “Burada kesinlikle umutlarımız aynı şekilde devam ediyor. Tarafları da aynı kararlılık içinde gördük. Böyle işler sabır ister. Aceleci olunursa netice alınmaz” dedi.

DİREKT İNDİREKT OLDU

“Türkiye'nin dolaylı müzakerelerde oynadığı rol, direkt müzakarelere geçince bitecek mi?” sorusuna karşılık Erdoğan, “Bitmeyecek devam edecek” yanıtını verdi. Erdoğan, “Zaten direkt müzakerelerin içindeyiz” ifadesini kullanınca danışmanı Ahmet Davutoğlu, müdahale etti, Erdoğan sözlerini “indirekt” olarak düzeltti.--------------------------------------------------------------------------------AB'de nasıl yaptıysak Akdeniz'de de yapalım

FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, ''Avrupa ülkelerinin, AB'yi oluşturarak yaptığı gibi, Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin de barışı sağlamaları'' çağrısında bulundu. ''Biz Avrupa'da nasıl barışı tesis ettiysek, Akdeniz için Birlik projesi de Akdeniz'de barışın sağlanmasına katkıda bulunacak'' diyen Sarkozy, ''projenin birlikteliği sağlamak olarak algılanması gerektiğini” söyledi.

Zirveye AB üyesi ve Akdeniz'e kıyısı bulunan 43 ülkenin devlet ve hükümet başkanı katılıyor. Orta Doğu barış süreciyle ilgili gelişmelerin zirveye damgasını vurması bekleniyor. 'Akdeniz için Birlik' projesi, Sarkozy'nin uluslararası alanda en fazla önem verdiği projelerin başında geliyor.


ZİRVEDEN NOTLAR

Suriye ve İsrail ilk kez aynı odada


AVRUPA Birliği, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan 43 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Akdeniz İçin Birlik zirvesinde tarihi ilkler yaşanıyor. Sarkozy'nin projesi olan zirve, şimdiye kadar hiçbir şekilde aynı odayı paylaşmamış düşman ülkelerin liderlerini bir araya getirdi. Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert ilk kez aynı odada bulunarak tarihi bir ilke imza attı. Zirve aynı zamanda Cezayir ve Fas'ı da buluşturdu.


Arap liderleri, İsrail Başbakanı Olmert ile aynı kareye girmek istemediği için zirvede aile fotoğrafı çekilmedi.


Liderler, yuvarlak masaya alfabetik sıra ile oturdular. Böylece İsrail ve Suriye liderleri masanın ayrı noktalarında kaldı.


Olmert ile Abbas'ın makam araçları Elysee Sarayı'na aynı anda girerek, yan yana durdular. İki lider de arabalarından aynı anda inerek, Sarkozy ile el ele üçlü poz verdiler.


Zirveye Muammer Kaddafi ve Fas Kralı Muhammed katılmadı. Fas'ı kralın kardeşi Mulay Raşit temsil etti.

Sevil KÜÇÜKKOŞUM / PARİS
Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri