Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Sarkozy, firavunlar gibi konuşuyor"

16 Aralık 2008 / 17:56
Ahmedinecad, "kendisiyle el sıkışmam" dediği Sarkozy'nin "firavunlar gibi konuştuğunu" belirterek, siyonistleri savunan hiç kimseyle el sıkışmayacağını söyledi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "firavunlar gibi konuştuğunu" belirterek, "Siyonizm düşüncesini savunan hiç kimseyle el sıkışmayacaklarını ve görüşmeyeceklerini" söyledi.

Ahmedinecad, Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Sarkozy'nin kendisi hakkındaki sözlerine değindi.

İran Cumhurbaşkanı, Sarkozy'yi kastederek, "Sürekli olarak büyüklük iddiasında bulunan bu beyefendi, tribünlerin arkasında oturduğunda firavunlar gibi konuşmaya çalışıyor ve Siyonist rejimin yok olmasını isteyenlerle el sıkışmayacağını ve müzakere etmeyeceğini tekrarlayıp duruyor" dedi.

Sarkozy'ye hitap ettiğini belirten Ahmedinecad, "İran'da hiç kimse sizinle el sıkışma ve müzakere talebinde bulunmadı ve bulunmayacak ki, siz müzakere için ön şart ileri sürüyorsunuz" ifadesini kullandı.

Ahmedinecad, "İran halkıyla müzakere etmek isteyenler bilmeli ki, bu millet hiçbir zaman Siyonist İsrail rejimini resmi olarak tanımayacak. İran halkı ancak, işgal ve terörizm üzerine inşa edilen Siyonist rejim düşüncesinin dünyadan silinmesini isteyenlerle müzakere eder" diye konuştu.

Sarkozy ne demişti?

Sarkozy, en son İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün 60. yıl dönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı kastederek, "İsrail'in haritadan silinmesi gerektiğini söyleme cesareti gösteren biriyle el sıkışmak benim için imkansızdır. Böyle biriyle aynı masada oturmam" demişti.

Sarkozy, 3 Eylül'de Suriye'ye düzenlediği iki günlük ziyarette de, "Bir sabah uyandığımızda İsrail'in İran'a saldırdığı haberiyle karşılaşacağız. Bu durumda kimse, bu saldırının yasallığını sorgulamaz" ifadesini kullanmıştı.

Fransa'nın Tahran Büyükelçisi Bernard Poletti'yi geçen hafta, Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak açıklamalara tepki gösteren İran, "Sarkozy'nin İsrail sözcüsü gibi hareket ettiğini" belirtmişti.

İran'ın nükleer enerji programı nedeniyle, Tahran-Paris arasındaki ilişkiler son yıllarda düşük düzeyde devam ediyor.
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri