Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkozy G-8'e 5 ülke daha teklif etti

23 Eylül 2008 / 21:50
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, sanayileşmiş ülkelerden oluşan G-8'e 5 ülkenin daha eklenmesinin zamanının geldiğini söyledi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, sanayileşmiş ülkelerden oluşan G-8'e Çin, Hindistan, Güney Afrika, Meksika ve Brezilya'nın dahil edilmesi zamanının geldiğini söyledi.

Sarkozy, New York'ta 63. Dönem BM Genel Kurulu genel görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, dünya liderlerine, uluslararası işbirliği gerektiren, 1930'lardan bu yana karşılaşılan en kötü mali krizin üstesinden gelinmesi için yıl sonuna kadar bir zirve düzenlenmesi çağrısında bulundu.

"Hep beraber, finansal faaliyetin tüm alanlarını borsa spekülatörlerinin hükmüne bırakmayan düzene sokulmuş bir kapitalizmi inşa edelim" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı, Gürcistan'daki savaştan, güç kullanımının ihtilafları çözme yolu olmadığı sonucunun çıktığını belirtti ve Rusya'ya, bağımsız ülkelerin toprak bütünlüğünü tehlikeye düşürememesi çağrısında bulundu.

Sarkozy, "Avrupa Rusya'ya, ülkelerin bağımsızlık ve egemenlik ilkesini, toprak bütünlüğünü tehlikeye düşüremeyeceğini ya da uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini söylüyor. Avrupa'nın tüm ülkelere mesajı, bir ihtilafın çözümünde güç kullanımını kabul edemeyeceğidir" diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri