Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkozy yine fırsat peşinde: G8 eskidi

29 Kasım 2008 / 16:59
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, küresel finans krizini dünyada yeni bir ekonomik sistem kurmak için fırsata dönüştürme çağrısında bulundu.
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Katar'ın Doha şehrinde düzenlenen BM yardım konferansında yaptığı konuşmada büyük endüstrileşmiş sekiz ülkeden meydana gelen G8'in modasının geçtiğini ve finans krizine karşı herhangi bir çözüme Çin, Hindistan, Brezilya ve diğer gelişmekte olan ülkelerin dahil olması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin dönem başkanı olan Sarkozy, krizin fakir ülkelerin ihtiyaçlarının yerini almaması gerektiğini söyleyerek "Bu krizde iki davranışı kabul edebiliriz. Her zamanki gibi davranırız veya bunu dünyayı değiştirmek, küresel mali sistemi değiştirmek için bir fırsat haline getirebiliriz." dedi.

IMF'nin içinde gelişmekte olan ülkelerin çok daha fazla rol oynaması gerektiğine inandıklarını söyleyen Sarkozy, "Bir zamanlar faydalı olan G8 formatının şimdi eskidiğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Sarkozy, daha önce de Avrupa'nın bu ay başlarında Washington'da yapılan Group20 toplantısına Afrika Birliği ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin de katılmasını istediğini söylemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Doha'daki BM yardım konferansına katılan tek Batılı lider oldu. Toplantıya IMF ve Dünya Bankası liderlerinin katılmaması küresel ekonominin başlıca oyuncularının yer almadığı konferansın ne kadar başarılı olacağı sorularını akla getirdi.

Sarkozy, "Yeterince müdaha edilmezse, bugünün finans krizi yarının insani krizi haline gelir." uyarısında bulundu.

dünya bülteni
Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri