Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkozy'den Fransa'daki Müslümanları bölme hamlesi

19.03.2009 17:20
Sarkozy, ülkesinde yaşayan ve seküler olduğunu iddia ettiği müslümanların ayrı bir örgüt kurmasına önayak oluyor..
Fransa'da, Cumhurbaşkanlığı tarafından da desteklenen, seküler Müslümanları temsil edeceği söylenen yeni bir örgüt kurma çabaları, Avrupa'daki en büyük Müslüman nüfus arasında, tartışmalara ve ayrılıklara sebep oldu.

Paris'te yer alan Seine-Saint-Denis bölge yöneticisinin yardımcısı Cezayir asıllı Malika Belarabi, fikrin seküler Arap ve Müslüman grupları bir araya getirme amacı taşıdığını söyledi. Belarabi, hedeflerinin seküler Yahudilerinkine benzer bir kuruluş oluşturmak olduğunu ifade etti.

Örgütü oluşturanların, 25 Mart'ta bir törenle, kuruluşlarının ilan etmek istedikleri ve bu amaçla Nicolas Sarkozy, eşi Carla Bruni ve kamuoyunda tanınan Müslüman isimlerden Zinedine Zidane ve Isabelle Adjani'yi çağırmayı düşündükleri, ancak bu törenin son anda iptal edildiği de iddia edildi.

CFCM liderleri, seküler kuruluşun amacını anlamlandırmakta zorlandıklarını söylüyor. İsmini vermeyen bir CFCM yetkilisi, Sarkozy'nin, gittikçe gücü artan CFCM'nin etkinliğini azaltmak amacıyla, seküler bir kuruluşa destek verdiğini söyledi.

Hükümet, CFCM'nin, ulusal ve bölgesel şubelerini kurmasına yardım etmiş ve yerel yönetimlerle Fransız Müslümanları arasında çıkan sorunlarda CFCM'yi muhatap kabul etmişti.

Fransa'daki 6 milyon Müslüman, Fransız İslam İnancı Konseyi (CFCM) adında bir kuruluş tarafından temsil ediliyor. 2003 yılında, dönemin İçişleri Bakanı Sarkozy, hükümet nezdinde Müslümanları temsil edebilmesi için, Konsey'in kuruluşuna yardım etmişti. Sarkozy'nin, Müslümanların ikiye bölünmesine yol açacak şekilde ikinci bir kuruluşu desteklemesi, Sarkozy'nin, bilinçli olarak böyle davrandığı ihtimalini güçlendiriyor.

Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri