Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarp Sınır Kapısı'na dev alışveriş merkezi

10.07.2010 22:46
10 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen Türkiye'nin ilk sınır alışveriş merkezi olan İstanbul Bazaar, Artvin'de düzenlenen törenle açıldı.

 

Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesindeki Sarp Sınır Kapısı'nda yapımı tamamlanan alışveriş merkezinin açılış törenine Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze, AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Vali Yemlihalıoğlu, burada yaptığı konuşmada, yapımı iki yıl önce başlayan alışveriş merkezinde, 300 kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Yatırımı gerçekleştirenlere teşekkür eden Yemlihalıoğlu, ''Burası hem Türk hem de Gürcü vatandaşlarımıza hizmet edecek. Gürcü vatandaşlarımıza kaliteli malı daha ucuza, kayıt altında satış yapacağız. Bu merkezi, insanların alışverişini güvenle yapabileceği bir yer olması, ne aldığını bilmesi ve devletine vergisini ödemesi, yurt dışında yaşayanın da vergi iadesini alması noktasında da ayrıca önemsiyorum'' dedi.

Vali Yemlihalıoğlu, alışveriş merkezinin Sarp Sınır Kapısı'nda olmasının farklı bir önemi bulundğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''İnsanlarımıza kaliteli ve belgeli, devletimiz açısından düzgün bir alışveriş merkezinin sağlanması noktasında açılan bu tesise, bölge insanımızın sahip çıkmasını temenni ediyorum. Ben il valisi olarak yaşadıkları sıkıntılara yardımcı oldum, bundan sonra da olacağım. Burada mağaza açan firma sahiplerine teşekkür ediyorum. Bu merkezde çalışacak olanların da emeklerine ve alın terlerine sahip çıkacaklarına inanıyorum. Daha güzel ve daha düzgün hizmet sunacaklarını temenni ediyorum.''

-''20 YIL ÖNCE BÖYLE BİR ŞEYİ TAHMİN BİLE EDEMEZDİK''-

Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze, yatırım dolayısıyla Vali Yemlihalıoğlu'nu ve diğer yetkilileri tebrik ederek, ''Sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Yakın dostum sayın Artvin Valisi'nin bu büyük başarısını kutlamak istiyorum. 20 yıl önce gerçekten böyle bir şeyi tahmin bile demezdik'' diye konuştu.

Varshalomidze, iki ülkenin geçmişte birbirine uzak olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Biz bugün birlikteyiz ve ortak bir havaalanına sahibiz. Bugün vizesiz rahat geçişler sağlanıyor. Daha da ileri gidip, 'pasaportsuz girişleri nasıl başarabiliriz' diye düşünmekteyiz. Emin olabilirsiniz bu, iki ülke vatandaşlarının başarısına yol açacaktır. Bizim, 'bir turist, iki ülke' konusunda çalışmalarımız var. Bundan sonra hep beraber olalım ve birbirimizin başarısından mutlu olalım.''

Kuzey Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgür Temur ise Türkiye'nin ilk sınır alışveriş merkezinin 10 milyon dolarlık yatırım ile gerçekleştirildiğini anlatarak, ''Türkiye'nin ilk sınır, Artvin'in tek alışveriş merkezi olan İstanbul Bazaar bugün kapılarını açıyor. Türkiye'nin en önemli sınır ticaretin yaşandığı Artvin Hopa Sarp Sınır Kapısı'nda açılan İstanbul Bazaar sınırdaki ticarete cevap vererek, bölgenin ticari hacmini artırmak, her gün sınırdan geçen 15 bin kişiye kaliteli hizmet anlayışıyla alışveriş imkanı sunmayı hedefliyor'' dedi.

Temur, 20 bin metrekare üzerinde inşa edilen alışveriş merkezinin, aynı zamanda sağlayacağı 300 kişilik istihdam ile bölgenin ekonomik anlamda kalkınmasına da katkıda bulunacağını ifade ederek, ''Alışveriş merkezinde 35 mağaza bulunuyor. Ayrıca 250 araçlık açık otopark da yer alıyor. İstanbul Bazaar, Karadeniz ve Gürcü halkına kaliteli, güvenli ve hesaplı bir alışverişi sunacaktır'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Yemlihalıoğlu ve Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze, açılışını gerçekleştirdikleri alışveriş merkezini gezdi. Açılışta Gürcistan'ın ünlü sanatçısı Lela Sursumiya ve yöresel sanatçı Bayar Şahin konser verdi. Artvin ve Acara Özerk Cumhuriyeti halk dansları ekipleri de gösteri sundu.

Bu haber toplam 3612 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri