Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şaşkın hırsızların mp4 kaydı

19 Mayıs 2008 / 08:27
Şaşkın hırsızlar mal paylaşımını mp4'e kaydedince yakayı ele verdi.

İstanbul'da kapkaç şebekesinin bağlantıları ilginç bir tesadüfle ortaya çıktı. Geçen yıl Fatih'te Avukat Betül Avcı'nın çantasını çarpan kapkaççılar, malları paylaşma ânını yanlışlıkla çantadaki mp4'e kaydetmiş. Daha sonra yaşananlar ise polisiye dizilere taş çıkartacak nitelikte.

Alınan bilgilere göre, Eyüp'te başka bir hırsızlık olayında yakalanan şebeke elemanları çıkarıldıkları mahkemede birbirlerini tanımadıklarını anlattı. Hakim delil yetersizliğinden sanıkları serbest bırakırken, emniyet de çalıntı eşyaları sahiplerine dağıttı. Çantasına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Avukat Avcı, eşyalarını kontrol ederken mp4'teki ses kayıtlarına rastladı ve durumu polise bildirdi. Yapılan incelemede birbirlerine isimleriyle hitap ederek konuşan hırsızların birbirleriyle bağlantılı olduğu anlaşıldı. Yeniden açılan davaya mp4 delil olarak girerken, polis şimdi ilk duruşmaya katılma-yan sanıkları arıyor.

Avukat Betül Avcı, 27 Şubat 2007'de saat 22.00 sularında Fatih'te yürürken arabayla gelen kapkaççıların saldırısına uğradı. Kapkaççılar, avukat Avcı'yı sürükleyerek iki cep telefonu, fotoğraf makinesi, mp4 çalar, 120 YTL, avukatlık ruhsatı ve kimlik belgeleri olan çantayı alarak kayıplara karıştı. Üç kişilik şebeke, ertesi gün Eyüp'te başka bir hırsızlık olayında suçüstü yakalandı. Tuncay Koruk ( 25), Meriç Ermiş (27) ve Ş.D. (16) polisteki ifadelerinde suçlamaları inkar etti. Yakalandığında kendisini 'Umut Ar' olarak tanıtan Tuncay Koruk, ecstasy hap aldığı için yanlış söylediğini ifade etti. Koruk, hamile eşi Ş.D.'yi doktora götürmek için aracı başka bir şahıstan aldığını, yolda giderken gördüğü Meriç Ermiş'i de yanlarına aldıklarını iddia etti. Zanlı Ermiş de suçlamaları reddetti. Hakim, onlarca sabıkası olan zanlıları, üzerlerine atılı suçun vasfı ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve mağdur avukatın tam teşhis edemediği gerekçeleriyle serbest bıraktı.

Hırsızlık yaparken mp4 kayıt yapmış

Zanlı Ş.D. yakalandığında üzerinde bulunan mp4, sahibi avukat Betül Avcı'ya polis tarafından teslim edildiğinde ilginç bir durum ortaya çıktı. Kapkaç mağduru avukat, mp4'ü dinlerken yabancı sesler fark edince tekrar polise başvurdu. Bilirkişi incelemesi sonucu çetenin bir evde hırsızlık yaparken bütün konuşmaların yanlışlıkla mp4'e kaydedildiği görüldü. Kriminal laboratuvarda incelenen cihazdaki kayıtlarda sanıkların çaldıkları malları paylaşırken yaptığı konuşmalarda birbirlerini isimleriyle çağırdıkları anlaşıldı.

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuncay Koruk ve Meriç Ermiş hakkında kapkaç sırasında kullandıkları Satı Coşkun'a ait arabayı çalmaktan 2 yıldan 5 yıla kadar, avukat Betül Avcı'ya kapkaç yapmaktan ise 4 yıldan 10 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 16 yaşındaki Ş.D. için de aynı suçtan İstanbul Çocuk Mahkemesi'nde dava açıldı. Ş.D.'nin dava dosyası Koruk ve Ermiş'in Fatih 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davasıyla birleştirildi. Dava açıldıktan sonra iki duruşma yapıldı ancak üç sanık da gelmedi. Hakim, zanlıların başka suçtan tutuklu olup olmadığının tespit edilmesine dair yazı yazdı. Avcı'nın avukatı Necip Kibar, son duruşmada mahkemeye sunduğu dilekçede şunları kaydetti: "Sanıkların sabıka durumu incelendiğinde başta hırsızlık olmak üzere yasadışı fiilleri meslek haline getirdikleri ve hem birçok kişisel mağduriyete hem de toplumsal yaşam içerisinde emniyetin sarsılmasına sebep oldukları anlaşılmaktadır. Bu gerekçelerle sanıkların cezalandırılmasını talep ederiz."

Hırsızların mp4'teki konuşmaları:

Bilirkişi raporunda, hırsızlık zanlılarından elde edilen mp4'te yapılan inceleme sonucunda "REC003" isimli ses dosyasının cihazın hafızasında kayıtlı olduğu belirtildi. Teknik inceleme sonucu kaydın içeriği şu şekilde rapor edildi:

A: Bunlar ne ya... Kur'an olabilir.

B: Hep Kur'an ya... Tövbe yarabbi hep Kur'an

C (Bayan): Ya burada da var Kur'an

B: Çok değerli sanki bi insan anlıyor musun bi tane torba bulamadınız mı ya?

D: Al abi var ama içinde yağlı mağlı bi şeyler var

B: Hepsini bunların al

C: Ya kalmadı

B: Bir dakika dur al

E: Allah'ıma

B: Bunu at, bir dakika dur, senin mi bu Tuncay?

E: A dur dur

B: Sen ne karıştırıyorsun koyma cebine falan

F: Hacı ben bu akbili alırım akbil, dışarı çıkıyorum bazen

B: İyi al sen

B: Aldın mı sen akbili?

F: Akbil lazım oluyor ya

B: Bir dakika ne orda ne var sabıka

Bir dakika şöyle geçer misin?

C: Bir şey yok bana

B: Sabıkaları ben ayıklıyacam,

Bir dakika

Cd: Geç,

Şunu alır mısın?

B: Şöyle otur güzelim

C: Ya geç otur benim ayaklarım mı ağrıdı

B: Otursana kuzeninin yanına

C: Oturamam ben oraya tekrar

B: Allah'ım ya Rabbim ya Rasulallah ya bunların hepsi arıza ya

Ben işe çıkarsam tırnağım çıkar

C: Olsun abi

B: Alma bunları,

Tamam bir dakika

B: Sabıkaları ayıklıyacam sabıkaları

Cüzdan var burada cüzdan

Ama o bayan cüzdanı

B: .... bayan cüzdanıysa anlıyor musun

C: Bayan cüzdanıysa bırakın

Zaman - Büşra Erdal

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri