Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balistik raporu kafaları karıştırdı

12.05.2010 09:17
Bir muamma da Uzman Çavuş Serkan İpek'in şehit edildiği Sason pususu konusunda yaşanıyor.

Teğmen Ahmet Altunoğlu'nun şehit düştüğü Lice saldırısı esrarını korurken, bir muamma da Uzman Çavuş Serkan İpek'in şehit edildiği Sason pususu konusunda yaşanıyor.

17 Ocak'ta terör örgütü mensuplarına yönelik operasyon sırasında şehit olduğu açıklanan İpek'in vücudunu parçalayan mermilerle ilgili balistik inceleme raporunda çarpıcı tespitler yer alıyor. Raporda kurşunların kime ait olduğunun belirlenemediği belirtiliyor. Korucuların ifadesinde uzman çavuşu terörist sanıp ateş ettikleri, askerlerin ise bir anda ateş arasında kaldıkları aktarılıyor.

Batman-Sason bölgesinde 17 Ocak'ta terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonda şehit olduğu açıklanan Uzman Çavuş Serkan İpek olayıyla ilgili balistik raporu ailesine ulaştı.

Kulp Cumhuriyet Savcılığı'nın kendilerine gönderdiği rapor hakkında bilgi veren şehit uzman çavuşun ablası Çiğdem İpek, "Kardeşimin şehit edildiği olayla ilgili balistik inceleme raporunda kurşunların kime ait olduğu belirlenememiş.

Tespit edilememesinin sebebi olarak kıyafetlerde açılan yırtıkların büyük olması yazılmış. Biz savcılıktan bilgi istedik. Bize sadece ifade tutanakları, otopsi raporu ve balistik inceleme raporu sonuçlarıyla ilgili bilgiler geldi." dedi.

Uzman Çavuş Serkan İpek'in davasını Emekli Uzmanlar Derneği takip edecek. Davanın başlamamasına tepki gösteren Çiğdem İpek, kardeşinin şehit olmasının ardından gözaltına alınan korucuların tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını anlattı.

Dört ay geçmesine rağmen hiçbir gelişme olmadığına dikkat çeken abla İpek, şunları kaydetti: "Ankara'da Emekli Uzmanlar Derneği var. Olayla ilgili soruşturma açmak için derneğin avukatları çalışıyor. İnceleme başlatacak. Kardeşimin kaza mı yoksa başka bir şeyle mi şehit olduğunu araştırıyorlar.

Savcı kendi raporunu bile hazırlamamış. Savcının iddianamesi henüz hazır değil. Uzun bir süreç olacak. 3 korucu da ateş ettiklerini kabul ediyor. Babaları aramış korucuları. Serkan'ların dönüş yapacağı yeri Kürtçe olarak yanlış anlatmış. Böyle ifade vermiş korucular. Ama doğruluğunu bilmiyoruz. İfadelerinde terörist sanıp ateş ettiklerini söylemişler. Askerlerin ifadesi ise tam tersi. Bir anda ateş altında kaldıklarını söylemişler."

Olay netliğe kavuşmadığı için Serkan İpek'in annesine şehit maaşı bağlanamadığı da ortaya çıktı. Abla Çiğdem İpek, maaşın bağlanabilmesi için Emekli Sandığı'nın yapacağı araştırmanın önemli olduğunu ifade etti. İpek, "Şehit ailelerinin emeklilik hakkından yararlanabilmesi için Emekli Sandığı'nca şehit ailesi olduğunun tescillenmesi lazım. Kardeşim, kaza şehidi çıkarsa şehit maaşı bağlanamayacak. Ancak biz buna itiraz edeceğiz. Kardeşimin, orada bulunmasının sebebi ne? Niye götürüldü? Uzmanlar Derneği avukatları da araştırıyor. Gerekli işlemler tamamlandığında yasal süreç başlatılacak." şeklinde konuştu.

Batman'ın Sason bölgesinde geçici köy korucuları ve jandarma timlerince ortaklaşa yürütülen bir operasyon sırasında açılan ateş sonucu Uzman Çavuş Serkan İpek şehit olmuş, bir uzman çavuş ise yaralanmıştı. Olaydan bir gün sonra Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "17 Ocak 2010 günü, Batman-Sason bölgesinde geçici köy korucuları ve jandarma timlerince müştereken icra edilmekte olan bir operasyonda, alınan terörist görüntüsü üzerine yapılmakta olan manevra esnasında, açılan ateş sonucu bir uzman jandarma çavuş şehit olmuş, bir uzman jandarma çavuş ise yaralanmıştır. Olayın nasıl meydana geldiğinin tespiti amacıyla, dün (aynı gün) Kulp Cumhuriyet Savcılığı tarafından bir soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." ZAMAN

Bu haber toplam 1834 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri