Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sata sata kalmayacak

28 Temmuz 2008 / 17:51
Yabancıların Türkiye'ye ilgisi sürüyor. Bankalardan sonra akaryakıt istasyonları da bir bir satılıyor. Bakın Akpet kaça satıldı?
Türkiye akaryakıt piyasasının yüzde 5'ini elinde bulunduran Akpet, Rus Lukoil'e satıldı.

OAO Lukoil Başkanı Vagit Alekperov, satın almanın mali boyutuna ilişkin, “Bu alışverişin mali portresi bir ticari sırdır. Ancak 500 milyon dolardan biraz daha fazla olduğunu söyleyebilirim” dedi.

YÜZDE YÜZÜ RUSLAR'IN OLDU

Alekperov, Lukoil Eurasia Petrol A.Ş'nin Akpet'in yüzde 100 hissesini satın alma sözleşmesi imzalamasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, tüketiciler için istikrarlı bir tedarik sistemi oluşturmak istediklerini ve tüm ürün gamını Türkiye'de piyasaya sunacaklarını kaydetti.

DAHA YOLUN BAŞINDAYIZ

Vagit Alekperov, Akpet'in satın alınmasıyla birlikte 10 bin benzin istasyonuna ulaşacaklarını belirterek, "Bugün yolun daha başındayız. Bu alımla Türkiye piyasasındaki varlığımız yüzde 5'e çıkmış olacak. 10 yılda bu miktarı yüzde 10'a çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirmek için herhangi bir engel yok" şeklinde konuştu.

700 İSTASYONA SAHİP

Akpet Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz de konuşmasında, Lukoil'e hisse satışı görüşmeleri sürecine yüzde 50 ortaklıkla başladıklarını, daha sonra yüzde 51'lik satışın gündeme geldiğini, ardından bütün hisselerin alımı işlemiyle ilgili görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Görüşmeleri, Akpet Şirketler Grubunun Aytemiz ailesine ait olan yüzde 100 hissesinin satışını imzalayarak sonuçlandırdıklarını ifade eden Aytemiz, yakıt ve enerji sektörünün tümünde faaliyet gösteren Akpet'in Türkiye'deki 6 büyük şirketten biri olduğunu, depolama sayısında 2., pazar payında ise 6. sırada yer aldığını ve 700 istasyona sahip olduğunu bildirdi.

Akpet'i satın alan Lukoil ise Rusya'nın ikinci büyük akaryakıt firması.


Kaynak:
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri