Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Satın Almama Günü' Geldi

27.11.2009 21:45
Tüketiciler Birliği, yarın herkesi bir günlüğüne alışveriş yapmamaya davet etti. Çünkü yarın 'satın almama günü'

Tüketiciler Birliği Başkan Vekili Mehmet Muta Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, her yıl dünya çapında gerçekleştirilen ''Satın Almama Günü''nün tüketicilerden gelen yoğun istek üzerine Türkiye'de de uygulanacağını belirtti.

Şahin, bayram öncesi sözde indirim etiketleriyle ihtiyaç ve bayram kredilerinin tüketiciye son derece makul şartlarda veriliyormuş gibi sunulduğunu öne sürerek, tüketicileri, çok gerekmedikçe bu kredileri kullanmamaya çağırdı.

Tüm tüketicileri, Satın Almama Günü olan yarın, 24 saat için, tüketimden tamamen kaçınmaya ve tüketimlerini sorgulamaya davet ettiğini ifade eden Şahin, bu zaman zarfında yapılması düşünülen alışverişin gözden geçirilip, israfın ve gereksiz tüketimin önlenebileceğini kaydetti.

Mehmet Muta Şahin, tüketim çılgınlığı sonucunda, birileri tüketirken birilerinin kazandığına işaret ederek, dünyada yaşanan ekonomik krizin nedeninin, küresel sermaye şirketlerinin insanları üretmeden tüketmeye itmesinden kaynakladığını ifade etti.

Tüketim çılgınlığının farkına varılması ve son verilmesi için çağrıda bulunduğunu belirten Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Doyumsuzluğun ve israfın had safhaya ulaştığı tüketim çılgınlığına bir gün ara verip ihtiyaçlarımızın muhasebesini yapalım. Satın Almama Günü'nde bir gün boyunca sembolik olarak tepkimizi ortaya koyalım. Çılgınca tüketmeyip, tutumlu olarak yaşamak da mümkün.''

Bu haber toplam 1426 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri