Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Satıştaki tv'lere ilgi

20 Mayıs 2008 / 10:22
Satış masasındaki TV'lere ilgi büyük.

TMSF elinde kalan son televizyonları da satışa çıkarıyor. 26 Mayıs'ta yapılacak olan Cine-5 ve 18 Haziran'da yapılacak olan Kral TV ihalesine yoğun ilgi var.

SABAH ve ATV'nin satış sürecinin sona ermesinin ardından gözler TMSF tarafından satışa çıkarılan Aksoy Grubu'na ait Cine 5 Televizyonu ile Kral TV'nin satışına çevrildi. Yerli ve yabancı birçok yatırımcının ilgilendiği iki televizyondan Cine 5'in ihalesi 26 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak. Daha önce kanal için 210 milyon dolarlık teklif veren Aksoy'un anlaştığı Londra merkezli Ashmore Group, geçtiğimiz hafta yeni bir teklif sundu. Ashmore Group'un, Show TV operasyonunun ardından teklifinde 50 milyon dolarlık indirime gittiği belirtildi. Ashmore Group, daha önce de Cine-5 için teklif vermiş ancak, TMSF ile satış konusunda protokol imzalamaya yanaşmamıştı.

YOĞUN İLGİ VAR

TMSF tarafından satışa çıkarılan ve ulusal yayın yapan Cine 5 ile Kral TV'ye, yoğun ilgi olduğu belirtildi. Her iki televizyon ile ilgilenen gruplar arasında, Sabah'ın satış bedelinden 120 milyon dolarlık pay alan Ciner Grubu ile daha önce Kral TV ihalesini kazanan ancak Fon Kurulu kararı ile Kral TV'yi alamayan Çukurova Grubu ve son dönemde Kanaltürk Televizyonu'nu satın alarak gündeme gelen Koza Grubu'nun yer aldığı kaydedildi. Ayrıca Sadettin Saran'ın sahibi olduğu Saran Holding'in de satışa çıkarılan medya şirketleri ile ilgilendiği ifade edildi.

NTV sorunu çözüldü

CAVİT Çağlar'ın eski sahibi olduğu İnterbank dosyasını yeniden açan TMSF, İnterbank'a el konulmadan önce Çağlar'ın Doğuş Grubu'na sattığı NTV'yi de mercek altına aldı. Yapılan hesaplamalar sonucunda, NTV satışından dolayı faiziyle birlikte 200 milyon dolarlık borç çıkarıldı. Ancak Doğuş Grubu'nun, parayı ödemeye razı olduklarına ilişkin açıklamaları üzerine, TMSF Gruba ödeme için tebligat yapmadı. TMSF uzmanları ile Doğuş Grubu arasında yapılan görüşmeler sonucunda 80 milyon dolar üzerinde anlaşmaya vardı. Böylece, NTV dosyası tebligat yapılmadan ve hukuki süreç beklenmeden çözümlenmiş oldu.

Star - Hüseyin Özay / Haber7

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri