Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcılar duruma el koymalı

18 Eylül 2008 / 14:59
Meclis Başkanı Köksal Toptan, Almanya'da sonuçlanan Deniz Feneri davasıyla ilgili, Türkiye'de savcıların süratle olaya el koyması gerektiğini söyledi
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Almanya'da dün sonuçlandırılan Deniz Feneri davası ile ilgili olarak verilen kararı, Türkiye'nin görmezden gelemeyeceğini söyledi.

Toptan, CNN TÜRK Televizyonunda Ankara Temsilcisi Yavuz Oğhan'ın sorularını yanıtladı. Deniz Feneri davasının Türkiye'ye yansılamalarını değerlendiren Toptan, ''Dün verilen bu kararı, Türkiye görmezlikten gelemez. Zaten bir başvuru üzerine Cumhuriyet Başsavcılarının konu ile ilgili çalışmayı başlattıklarını biliyoruz'' dedi.


TBMM Başkanı Toptan, konunun hızlandırılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:


''Çünkü, bu tür olaylarda, gelişmelerde, ilgili kurum neresi ise bu yargı olabilir, yasama olabilir, idare olabilir, ilgilisi kim ise süratle hareket etmez ve süratle sonuçlandırmaz ise işte o zaman siyaset kurumu içerisinde yoğun tartışmalar yapılıyor ve yargı, yahut o işi götürmekte ve yürütmekte olan birim, işini tam anlamıyla gerçekleştiremiyor. O bakımdan dünkü kararın sonunda bizim savcılarımız da süratle olaya el koyup, süratle sonuçlandırmak için gereken her şeyi yapmalıdır.

'Hiç bir şey olmadı, oradaki karar orada kaldı. Türkiye'nin bununla ilgisi yok' dememeli, bir çok nedenle dememeli... Bizim din duygularımız kullanıldı, insani değerler kullanıldı ve kötü kullanıldı. Bu kötü kullanım da itiraflara dayalı olarak Alman yargısı tarafından hükme bağlandı.

Türkiye'nin çok hassas olduğu bir alandır bu alan. İnsanlarımızın bu tür konulardaki yardım sever duygularını, özelliklerini biliyoruz. O bakımdan, burada yanlış yapanın yanına kar kalmadığının mutlaka Türkiye boyutunda da ortaya çıkarılması gerekiyor.''


TBMM Başkanı Toptan, ''siyasette yükselen tansiyona ne diyorsunuz?'' sorusunu cevaplarken de belli bir düzeyi koruduktan sonra siyasette tartışmadan korkulmaması gerektiğini ifade etti. Toptan, ''Tam tersine bir ülke tartışamıyorsa, sorunlarını konuşamıyorsa orada demokratik eksiklik var demektir. Çok şükür Türkiye'de her şey tartışılabiliyor, her şey konuşulabiliyor ama dediğim gibi o asgari çizgiyi korumamız gerekir'' diye konuştu.

Toptan, ''asgari çizgi korunabildi mi bu dönemde?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:

''Korunduğu zamanlar oluyor, korunamadığı zamanlar oluyor. Ama siyasetin doğasında bu tür tartışmaların olduğunu kabul etmek lazım. 'Madem ki siyasetin tartışma zemininde istenilen düzey tutturulamıyor o nedenle siyaset kurumu iyi bir kurum değildir' gibi tehlikeli yaklaşımlardan özenle kaçınmak lazım. Şu Parlamento binası Türkiye'nin kalbidir, Türk milletinin kalbidir. Burası sorunlara çare üretim merkezidir. Bunu, bu esası böylesine kabullendikten sonra tartışmaları çok fazla büyütmemek ve tartışmalardan korkmamak lazım. Türkiye bana göre, onu yapıyor ve başarı ile de yapıyor.''
Kaynak:
Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri