Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcılık neyi soruşturuyor?

15 Temmuz 2008 / 13:11
Askeri Savcılık, Zekeriya Öz'den belgeleri istedi ama başlatılan soruşturmanın ne olduğu şüpheli. Murat Yetkin, soruşturma hakkında aldığı bilgiyi yazdı.
Günlüklere ne oldu?
Pompalanmış beklentiler olsun olmasın, iddianamede gerçekten eksikliği hissedilen konu ise, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'e atfedilen günlükleri işin dışında tutmasıdır.

Bu iş giderek çetrefil bir hal alıyor. Örnek, günlük diye yayınlanan metnin kendisine ait olmadığını öne sürüyor. Yayınlayan gazeteci Alper Görmüş, kendisine ispat hakkı verilmesini istiyor. (Kendi 'Günlük' tanıklığımı 28 Haziran 2008 tarihli Radikal'de yazdım.)

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Özden'in mutlaka mahkemece dinlenmesi gerektiğini söylüyor ve yargının kendisini dinlemek istemesi durumunda buna hayır demeyeceğinin işaretini veriyor. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ise 'Günlükler'e dokunulmamasını eksiklik olarak görüyor, (subayların emeklilik öncesi dönemini ilgilendirdiği gerekçesiyle) askeri yargının duruma el atarak hem Özden, hem Örnek, hem de diğer ismi geçenleri dinlemesi gerektiğini söylüyor.

Ama ne hikmetse, ne sivil savcıların ne askeri savcıların münhasıran Günlükler soruşturması açtıkları açıklanmadı.

Yeni gelişme askeri cephede
Dün iddianamenin açıklanmasıyla birlikte, acaba Günlükler konusunun askeri yargı alanına alındığı için mi İstanbul Başsavcılığı tarafından soruşturma dışı tutulduğu sorulmaya başlandı.

Ve anlaşıldı ki, 1 Temmuz'da emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un gözaltına alınmalarına nezaret eden askeri savcı, “kendi soruşturmaları” çerçevesinde belgelerden bir kopyanın da kendilerine verilmesini talep etmiş.

Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın soruşturması Günlükler üzerine midir, yoksa Günlükler'i de içerecek şekilde, son zamanlarda Genelkurmay'dan bilgi ve belge sızmaları üzerine başlatılan geniş kapsamlı soruşturma çerçevesinde mi? Şu ana kadar eldeki bilgiler, bunun bir bilgi sızması soruşturması olduğunu gösteriyor. Belki askeri savcılık, Günlükler olayına da böylelikle dolaylı yoldan dokunmayı tercih ediyor.

Ama iş eninde sonunda, Kanadoğlu'nun vurguladığı üzere Günlükler denilen metnin içeriğinin de sorgulanmasına, yani darbe girişimlerinin, darbe için zemin hazırlama girişimlerinin sorgulanmasına da gelecek gibi görünüyor. Olaylar, asker kökenli zanlıların emeklilik sonrası faaliyetinin sivil, emeklilik öncesi faaliyetinin askeri yargıda görüleceği yönünde gelişiyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri