Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcılıktan TSK'ya ihtarlı davet!

26.10.2009 17:39
İrticayı bitirme planı" belgesiyle ilgili ihbar mektubu yine ortalığı karıştırdı. Savcılık genelkurmaya ihtarlı davet mektubu gönderdi.
Gönderilen mektup, bu personelin polis nezaretinde görüldüğü yerde tutuklanarak sorguya getirilmesini ön görüyor. Eğer buna da uyulmaz ise subaylar tutuklanarak sorguya götürülecekler.

İfadeye çağırılan subayların ismi, İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın aslını savcılığa gönderen askerin mektubunda geçtiği iddia ediliyor. Ayrıca, eylem planının hazırlandığı iddia edilen 35 bilgisayarda savcılık tarafından istendi.

OLAY NEYDİ?

İrticayla Mücadele Planı, Taraf gazetesinin 12 Haziran 2009 tarihli sayısıyla gündeme gelmişti.

'AKP ve Gülen'i Bitirme Planı' başlıklı haberde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, bir şüphelinin ofisinde yapılan aramada ele geçirildiği iddia edilen bir belgeye istinaden, Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' adı altında bir çalışma yapıldığı belirtiliyordu.

Çalışmayı içeren belgenin altında 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in paraf ve imzasının bulunduğu iddia edilmiş ve belgeye ait fotokopiler yer almıştı.

Taraf gazetesinde yayımlanan haber üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nca soruşturma emri verilmiş ve aynı gün Askeri Savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Belgenin sahte olmasının anlaşılması üzerine Genelkurmay Başkanlığı, doğruluğu ortaya konulamayan belgeyi üretenler, sızdıranlar ve yayımlayanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılması amacıyla dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi kararlaştırmış ve "Sahte belge üretenler yargılansın" demişti.

Soruşturmayla ilgili 7 Ağustos 2009 tarihinde de yetkisizlik kararı verilmişti.


"İrtica İle Mücadele Planı" iddialarıyla ilgili ifadesi istenen Albay Dursun Çiçek "örgüt üyeliği" suçlaması ile tutuklanmış ve Hasdal Askeri Cezaevi'ne konulmuştu.

Kurmay Albay Dursun Çiçek tutuklanmasının ardından 24 saat geçmeden avukatlarının tutukluluğa yaptığı itiraz üzerine tahliye edilmişti.
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri