Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saygısızlık diz boyu

21 Aralık 2008 / 09:34
CHP'li Arıtman, Abdullah Gül'e yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Bu kez öyle laflar etti ki Gül bu sözlere çok ama çok kızacak!

Cumhurbaşkan'ı Abdullah Gül'e yönelik söylediği "Etnik kökenine bakın" sözleri sonrası tepki alan CHP milletvekili Canan Arıtman, dün yaptığı açıklamada yine tartışılacak ifadeler kullandı..

İşte Arıtman'ın sözlerinden bazı satır başları;

DİASPORA: İçimizdeki Ermeni Diasporasının saldırısı altındayım. Bu diaspora CHP Genel Merkezi'ni de sıkıştırıyor. Beni cezalandırmaya, sesimi kesmeye çalışıyorlar. Bazı köşe yazarları CHP'den 'ihraç edin' diye göndermede bulunuyor.

DAVA: Cumhurbaşkanı, TC devletini koruma ve kollama göreviyle yükümlüdür. Bu görevde eksiklik vardır. Benim şu ana kadar yaptığım, Cumhurbaşkanı'nın bu görevdeki eksikliğine dikkat çekmektir. Cumhurbaşkanı ayrımcılığı körükleyemez. Türk milletinin onurunu kırılacak, soykırımla suçlanacak ve Sayın Cumhurbaşkanı bunu hoş gören tavır içinde olacak. Bu suçtur. Bu, devlet politikasına aykırıdır. Cumhurbaşkanı, anayasadaki görev ve sorumluluklarının dışına çıkarak 'ayrımcılığı' körüklemiştir. Etnik ayrımcılık yapamaz, toplumu bölemez. Dava açtığı takdirde ben de karşı dava açarım.

ERDOĞAN: Başbakan Tayyip Erdoğan gibi dik durmadı. Bir Cumhurbaşkanı'nın görevi bu mudur? Başbakan, bu tür ayrımcılığa geçit vermiyor.

İFTİRA YOK: Cumhurbaşkanı Gül hakkımda açacağı davayı kaybederse mahçup olacak. Çünkü hakaret yok, saygısızlık yok. İftira yok. Ben 7 ceddimi araştırmadım. Araştırsam ve kökenin Ermeni veya Kürt çıksa bundan onur duyarım. Bunu da soranlara açıkça söylerim. Benim soy kütüğüm çok merak ediyorlarsa, Orta Asya Türklerinin Kayı Boyu'ndan olan Bozdoğan aşiretidir. Anne tarafım ise Atatürk'ün hemşerileri Selanikli'dir.

PABUÇ: Cumhurbaşkanı etnik kökeninden dolayı gurur ve onur duymalı. Biz, asırlardır birlikte yaşadık, yaşıyoruz. Kürt, Türk, Ermeni bunda ne var? Ermeni olmak suç değil ki? Köken ayıp bir şey mi? Sen Türk müsün demek suç mu? Cumhurbaşkanı bundan dolayı dava açarsa, 'Kökeninden onur duymuyor mu?' diye düşünür insan. Ben, Cumhurbaşkanı'nın etnik kökenini sorgulamıyorum. Anayasa ile kendisine verilmiş 'koruma ve kollamada yetersiz' diyorum. Kendisini görebilseydim ben de pabuç fırlatmak isterdim...
ARITMAN'A KATILMIYORUM

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, "Canan Arıtman'ın görüşlerine katılmam mümkün değil. CHP birilerinin, soy, sop, etnik kökenleriyle ilgilenmez" dedi. Arıtman'a yapılan uyarıyla ilgili Okay, "Milletvekillerine, televizyon programları veya basın açıklamasından önce grup başkanvekillerinden izin alınması bildirilmişti. Canan Hanım iki televizyon kanalına çıkarken bilgi vermedi. Biz de daha önce yapılan uyarı yazısını hatırlattık kendisine" dedi. Okay, "Konuşmaların içeriğine yönelik uyarı var mı?" sorusuna, "Hayır Grubun işi, parti disiplini içerisinde milletvekilinin ona göre davranmasıdır. Bu konuda bir yazı vardır, milletvekili ona uyar" dedi.

SİLAH SEVEN, DOKTOR VEKİL

22 ve 23. dönemde TBMM'ye İzmir Milletvekili olarak giren CHP'li Arıtman, babasının askeri hekim olması nedeniyle Ankara'da doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirip kadın hastalıkları ve doğum uzmanı oldu. Geçen yasama döneminde, Kara Kuvvetleri'nin armasından 'Atatürk' figürünün çıkarılması girişimlerine tepki göstererek Genelkurmay'a geri adım attırdı. 18 aylık NB'ye tecavüz olayında çocuğun aile sahibi olmasını sağladı. Ergenekon davasında, siroz hastası kadın tutuklunun tahliye edilmesine aracılık eden, evlilik yaşını 14'e düşüren yasa teklifini gündeme aldırmayan Arıtman silaha düşkünlüğüyle de tanınıyor.

Sabah

Kaynak:
Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri