Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saylan'dan Bir İtiraf Daha

23.04.2009 12:26
Ergenekon'un 12. dalgasında evi aranan Türkan Saylan, konuştukça itiraf etmeye devam ediyor. Şimdi de kız servisli Ata Evleri'ni itiraf etti..
Ergenekon operasyonunun 12. dalgasında evi ile genel başkanlığını yaptığı ÇYDD genel binası ve şubeleri aranan Türkan Saylan’dan Hava Kuvvetleri’ndeki Ata Evleri itirafı…
Ergenekon soruşturmasıyla ortaya çıkarılan Hava Kuvvetleri'ndeki Karargah Evleri yapılanmasının bir benzerinin de Deniz Kuvvetleri'nde olduğu ortaya çıkmıştı. Ata Evleri ikinci iddianamede de yer almıştı.
Hastane odasından Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına konuşan Saylan, “Ata Evleri bir arkadaşın hayaliydi” dedi.
ÇYDD’nin Kadıköy Şubesi’ndeki aramalarda ele geçirilen şok mektupla gündeme gelen Ata Evleri ile ilgili Saylan şunları söyledi: “Bir arkadaşın hayaliydi Ata Evleri kurmak. Bana gelip söyledi. Bende olur neden olmasın ama hem biz yapamayız dedim.Vaktiyle derneğe iki apartman katı bağış yapılmıştı. O evlerde üniversite son sınıfa gelmiş ve yüksek lisans yapan çocuklar kalıyor. Birinde kızlar birinde erkekler. Onları da tutukladılar.
Yani evlerimiz filan yok bizim. Biz birileriyle aşık atmak istemiyoruz. Sadece çağdaş yaşam adını taşıyan 30 tane yurdumuz var.”
SUBAYLARA KIZ SERVİSLİ KONTROL
Ergenekon operasyonunun 12. Dalgasında aranan ÇYDD Kadıköy Şubesi’nde şok bir mektup ele geçirilmişti.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda planlamaya ilişkin stratejik bir görevde bulunan muvazzaf askerin kaleme aldığı iddia edilen mektup, "Saygıdeğer Hanım Efendim" ibaresiyle başlıyor. Altındaki imza ise Tuğamiral O.S.K'ya ait. Cumhuriyetin geleceği ve korunması için Deniz Eğitim Öğretim Komutanlığı'na bağlı okullarda okuyan öğrencilerin ne kadar önemli olduğunun vurgulandığı mektupta, Deniz Eğitim Öğretim Komutanlığı ile ÇYDD'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Deniz Yıldızı' projesinin başarısı vurgulanıyordu.
Şok mektupta Deniz Harp Okulu öğrencilerinin, ÇYDD’de yetişmiş kızlarla kontrol altında tutulması isteniyordu. Ayrıca askeri okullara alınacak öğrenci ismi isteniyordu. Giriş aşamasında ‘sızma’ için öğrencilere yardım edilmesi gerektiği söyleniyordu.
ATA EVLERİ SORGUSU

12. dalgada tutuklanan TSK Mensupları Çocuklarının Dayanışma Derneği Başkanı Hamdi Gökhan Ecevit ile Cumhuriyet İçin İletişim Moderatörü Ömer Sadun Okyaltırık’ın, Ata Evleri yapılanmasıyla ilgili olarak detaylı bir şekilde sorgulandıkları öğrenilmişti.
Ata Evleri Projesi'nin, ÇYDD içerisinde faaliyet gösteren bazı şahısların, özellikle lise ve üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin örgütlendirilip yönlendirilmeleri ve gerektiğinde belirli amaçlar doğrultusunda daha kolay kullanılmalarının sağlanılması için hazırlandığı öne sürülmüştü.

Ayrıca Ata Evleri’ndeki öğrencilerin ÇYDD'den burslarla desteklendiği, evlerdeki seçilmiş kız öğrencilerle askeri okuldaki diğer öğrencilerin ilişki kurmalarının sağlandığı ve bunlar sayesinde kontrol altında tutuldukları iddia edilmişti.
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri