Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şebab lideri: Dünyadan zulmü kaldıracağız

20 Aralık 2008 / 17:50
Somali'de yabancı kuvvetlere karşı şavaşan Şebab grubunun lideri Ebu Mansur, Etiyopya kuvvetlerini yendikten Alaska'dan Güney Afrika'ya bir İslam devleti kuracaklarını söyledi.
Somali'de işgalci Etiyopya kuvvetlerine karşı savaşan El Şebab kuvvetlerinin lideri Ebu Mansur, Etiyopya kuvvetlerini yendikten sonra savaşlarını ülkeleri dışına yayacaklarını söyledi.

El Cezire'ye konuşan Ebu Mansur, "Ülkemizden baskı ve müstemlekeciliği kaldırmak için savaşıyoruz. Bize saldıran düşmanlardan kendimizi korumak için savaşıyoruz. Bunda başarılı olduktan sonra dünyanın başka yerlerinde de baskıları kaldıracağız" şeklinde konuştu.

Gençlik manasındaki El Şebab, geçen sene başkent Mogadişu dahil Somali'nin büyük bir bölümünü 2006 sonlarına kadar kontrol eden ve işgale karşı savaşan İslam Mahkemeleri Birliği'nden ayrılmıştı.

Mogadişu'nun 90 kilometre güneyindeki Marka şehrinde El Cezire'ye konuşan El Şebab savaşçılarından biri, "Bush ve muhaliflerimize niyetlerimizi söylemek istiyoruz. Alaska ve Şili'den Güney Afrika, Japonya, Rusya, Saloman Adaları ve İzlanda'ya kadar İslami bir yönetim kuracağız. Uyarıyoruz, geliyoruz" dedi.

El Şebab'ın gücünün gelen yabancı savaşçılarla daha da arttığını söyleyen Ebu Mansur, diğerlerini de kendilerine katılmaya çağırdı. Ebu Mansur, El Şebab'ın özünün Somalili Müslümanlardan meydana geldiğini belirterek "Bir çoğu davamız için savaşırken öldü ve diğerleri bizimle birlikte. Dünyanın herhangi bir yerinden bize katılmak isteyen bütün Müslümanları memnuniyetle kabul etmeye hazırız. Kızlarımızla evlenmelerine ve çiftliklerimizi paylaşmalarına izin vereceğiz" dedi.

El Şebab, Afganistan'da eğitim alan Somalili dört kişi tarafından 2001'de kuruldu ve grubun adı ABD'nin terör listesinde bulunuyor.
Bu haber toplam 2854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri