Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu yaz sebze-meyve ucuz olacak

18.05.2009 14:26
Hava sıcaklıklarının dengeli gitmesi ve yağışların iyi olması nedeniyle, açıkta yapılan üretimin bu yıl fiyat ve ürün bolluğu açısından tüketiciyi mutlu edeceği bildirildi.
Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışlar açısından iyi bir yıl geçirdiklerini, bunun yanında hava sıcaklıklarının da dengeli olmasının üreticilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Açıktaki üretimin piyasaya çıkmasına sayılı günler kala, hava durumlarındaki gelişmeler nedeniyle rekoltede yüzde 25 civarında artış beklendiğini ifade eden Tavşan, rekoltedeki artış nedeniyle fiyatlardaki yükselişin de önüne geçileceğini vurguladı.

''Bu yaz meyve-sebze hem bol, hem ucuz olacak'' diyen Tavşan, ''Sera ürünlerinin son günlerini yaşadığımız şu günlerden itibaren, açıktaki ürünlerin bereketli olmasını bekleniliyor. Meyve ve sebzede yüzde 25 rekolte fazlası bekliyoruz. Fiyatlar geçen seneden bile aşağıda olabilir'' dedi.

-''YÜKSEK REKOLTE İHRACATI DA ARTIRACAK''

Tavşan, ekonomik krizin de etkisiyle Türkiye'nin çoğu alandaki ihracatında düşüşler yaşandığını, buna karşın yaş meyve sebze ihracatında ise artış olduğunu hatırlattı.

Bu yıl rekoltenin de artmasıyla geçen yıllara göre ihracatta daha iddialı bir konuma gelineceğini dile getiren Tavşan, şöyle konuştu:

''Her yıl fiyatlar yüksek olduğu için tüketici, alımı azaltır, ürün olmadığı için ihracat rakamları istenilen seviyeye çekilemezdi. Ancak bu yıl, rekolte yüksek olduğunda, tüketici evine daha fazla domates salatalık götürecek, ihracatta ise daha iddialı bir konuma geleceğiz. Yani fiyat düşecek diye zaman zaman endişelendiğini duyduğumuz üretici sıkıntısını da ihracat giderecek.''


Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri