Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sebze- meyve denetlenecek

14 Temmuz 2008 / 15:10
Tarım Ürünlerinde İstenilen Limitin Üzerinde Zirai İlaç Kalıntısı ve Bulaşan Olduğu Gerekçesi ile Haziran Ayı Başında Türkiye'den Bazı Tarım Ürünleri İthalatını Durduran Rusya, Sorunun Çözümüne Yönelik Daha Sonra İmzalanan Protokol Uyarınca, Üretim Yerler
Tarım ürünlerinde istenilen limitin üzerinde zirai ilaç kalıntısı ve bulaşan olduğu gerekçesi ile Haziran ayı başında Türkiye'den bazı tarım ürünleri ithalatını durduran Rusya, sorunun çözümüne yönelik daha sonra imzalanan protokol uyarınca, üretim yerleri, paketleme tesisleri ve laboratuvarlarda inceleme yapmak üzere Türkiye'ye bir heyet gönderiyor.

Zirai Karantina Servisi Başkan Yardımcısı başkanlığında 11 kişiden oluşan teknik heyet yarın Ankara'da olacak. Çarşamba günü Ankara'da bakanlık yetkilileri ile görüşecek olan heyet üyeleri, daha sonra Adana, İzmir, Manisa, Antalya ve Hatay'da, üretim yerleri, paketleme tesisleri ve kontrol laboratuvarlarında incelemeler yapacak. Heyetin bir bölümü, ay sonuna kadar Türkiye'de kalacak.

Heyet ile yapılacak görüşmelerde, özellikle yapılan işlemler ve teknik analizler konusundaki ''yanlış anlaşılmaların'' giderilmesi üzerinde durulacak.

Dünya Sağlık Örgütü ve AB'nin uyguladığı kalıntı limitlerinden farklı ve çok daha düşük limitler uygulayan Rusya, Haziran ayı başında, istediği limitlerin üzerinde kalıntı olduğu gerekçesi ile Türkiye'den domates, patlıcan, patates, üzüm ve limon ithalatını durdurmuştu. Daha sonra iki ülke teknik heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda, ihraç edilen sebze meyvelerde uygulanacak prosedüre ilişkin bir mutabakat zaptı imzalanırken, bu zapta, ihracatta tekrar kriz yaşanmaması için ''Rusya'dan yetkililerin gerekli gördüğü zaman Türkiye'deki üretim yerleri, paketleme tesisleri ve laboratuvarlarda inceleme yapabileceği, Rusya'nin istediği belgelerin en kısa sürede iletileceği'' hükmü konuldu. Bu hüküm doğrultusunda ilk teknik heyet de yarın gelecek.

Yetkililer, Rusya'ya 1 Temmuz'da tekrar başlayan sebze-meyve ihracatının şu anda sorunsuz olarak devam ettiğini vurguladı.
sondakika.com
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri