Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adana'da seçim iptal edilebilir

08.04.2009 00:08
Adana'da torbalardaki oyları ve tutanakları değiştiren 10 kişilik bir şebeke adliye güvenlik kamerası ile tespit edildi. Şehirde seçimin iptal edilmesi gündemde...
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özgümüş, Adana'da seçimlere hile karıştıran 10 kişilik bir şebekenin adliye güvenlik kamerasına yakalandığını, bu görüntüler üzerine savcılığın olayla ilgili soruşturma başlattığını belirterek, "Artık Adana'da seçimlerin iptal edilmesi dışında bir yol kalmamıştır" dedi.

CHP İl Başkanlığı'nda İl Başkanı Serdar Seyhan, Yüreğir Belediye Başkan Adayı Turgay Develi'nin de katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ümit Özgümüş, Adana'daki seçimlerin yenilenmesi gerektiğinin artık açık ve net olarak ortaya çıktığını öne sürdü.

Daha önce Yüksek Seçim Kurulu'na seçimin iptal edilerek yenilenmesi için müracaatta bulunduklarını hatırlatan Özgümüş, Adana Barosu avukatlarından birinin "Seçim gecesi bazı kişilerin bulunmaması gereken yerlerde görüldüğü, seçim torbaları ve tutanakları değiştirdiği" yönündeki ihbarı üzerine Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat ederek adliye güvenlik kamerası görüntülerinin muhafaza edilmesini talep ettiklerini söyledi.

Müracaatlarının ardından bugün inceledikleri güvenlik kamerası görüntülerinde adliyeye eli boş giren bir şahsın Seyhan 4. Bölge İlçe Seçim Kurulu'na elinde torba ile geldiğini, herkesin gözü önünde kendisi de görevliymiş gibi masaya oturduğunu, çevresinde 8-10 kişilik şebeke üyelerinin yardımı ile gelen torbaları açarak içindeki oyları ve tutanaklarını, sayım döküm cetvellerini değiştirerek tekrar torbaya koyup kapatarak ilgili yerlere gönderildiğinin görüldüğünü söyledi.

Söz konusu görüntülerle ilgili Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturma başlattığını da belirten Özgümüş, "Bu durum açık bir skandaldır. Seçimi aldık ama oylarımız çalındı iddialarımızın ispatıdır. Daha önce YSK'ya yaptığımız iptal başvurumuzdaki dosyada yeterli delil vardı, bu görüntüleri de ekliyoruz. Güvenlik güçleri kameradaki şebeke üyelerinin yakalanması için çalışma yapıyor" dedi.

Ümit Özgümüş, 10 kişilik şebekenin faaliyet gösterdiği Seyhan 4. bölgede yeniden sayım yapılması yönünde müracaat ettiklerini de hatırlatarak, "Yaptığımız itiraz üzerine yeniden başlayan sayımda açılan 4 sandıktan üçünde yanlışlar tespit edildi. Ancak MHP adayı Durak'ın itirazı ve seçim kurulu üyelerinin kabulü yönündeki oyları sonucu sayım durduruldu. Akşam saatlerinde oylarımız yüzde 31'lere kadar çıktığı saatlerde sistem çöktü, elektrikler gitti. Ondan sonra ne olduysa oldu. Bizim oylar geri gitmeye başladı" diye konuştu.


Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri