Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son ankette oy oranları

23.02.2010 09:41
Ankete göre, bugün bir seçim yapılsa vatandaşların yüzde 19'u CHP'ye, yüzde 17'si de MHP'ye oy veriyor. Ak Partinin oy oranı ise yüzde 39...

AK Parti'nin yaptırdığı ankete göre, halkın büyük çoğunluğu sivilleşme ve anayasa değişikliğine destek veriyor. Ankette Türkiye'nin sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu savunanların oranı yüzde 70. Yargı reformunu kapsayan bir referandumun gelmesi halinde destek olacağını söyleyenler ise yüzde 65'i buluyor. Yargı reformuna destek olanlar sadece AK Partililerden oluşmuyor. Referanduma BDP'liler destek verirken, CHP ile MHP tabanı anayasa değişikliğine karşı çıkan partilerinin aksine muhtemel bir referanduma sıcak bakıyor. Ankete katılan CHP'lilerin yüzde 50'si, MHP'lilerin de yüzde 60'ı referanduma "evet" diyecekleri yönünde görüş belirtiyor.

Başbakan Erdoğan'ın yargı reformunu Meclis'e getireceklerine ilişkin açıklamasının ardından gözler ise AK Parti kurmaylarına çevrildi. 1982 Anayasası'nı toptan değiştirme umudunu kaybeden iktidar partisinin "kısmi" değişiklik üzerinde çalıştığı biliniyor. Parti kurmaylarının hazırladığı ve pakette yer alması kesin olan düzenlemeler şöyle:

PARTİ KAPATMAYA AB AYARI: Parti kapatmalarda Venedik Kriterleri esas alınacak. Yargıtay cumhuriyet başsavcısının tek başına kararı kapatma davaları için yeterli olamayacak.

HSYK'YA YENİ DÜZEN: Yargı krizinin odağındaki kurum olan HSYK'nın yapısı ve işleyişi demokratikleştirilecek. HSYK'nın üye sayısı artırılarak 17'ye çıkarılacak. Üyelerinin seçiminde Meclis'in de kontenjanı olacak. Kurulun kararları yargı denetimine açılacak.

YURTDIŞI YASAĞINA SINIRLAMA: Mahkeme kararı olmadan yurtdışı yasağı konulamayacak.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK: Kadınlara pozitif ayrımcılık geliyor. Çocuk hakları da anayasada geniş bir şekilde yer alacak.

YÜZDE 1'E DE VEKİL ŞANSI: Seçim barajında herhangi bir değişiklik düşünülmezken, yüzde 10'un altında oy alan partilere Meclis yolunun açılması öngörülüyor. Bunun yanında, 500 kişinin barajlı, 50 ismin de barajsız vekil olacağı bir model üzerinde çalışılıyor.

MEMURA GREV HAKKI: Pakette memura yönelik sendikal iyileştirmeler arasında grev hakkı da yer alıyor. Memurların disiplin cezalarına yargı yolu açılması da gündemde.

İNSANLIK ONURU ANAYASA'YA GİRECEK: 'İnsanlık onuru' anayasal güvenceye alınıyor. İşkence, kötü muamele gibi insan onurunu inciten uygulamaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ankette AK Part'inin oy oranı yüzde 39

AK Parti'nin yaptırdığı son ankette oy oranı yüzde 39 civarında çıktı. Ankete göre, bugün bir seçim yapılsa vatandaşların yüzde 19'u CHP'ye, yüzde 17'si de MHP'ye oy veriyor. Mustafa Sarıgül'ün liderliğini yaptığı Türkiye Değişim Hareketi'nin (TDH) oy oranı ise yüzde 6.

Bu haber toplam 3076 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri