Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zeki Sezer kongre kararı alabilir

02.04.2009 13:56
Seçimde umduğunu bulamayan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, olağanüstü kongreye gitme hazırlığı yapıyor. DSP'den yapılan açıklamada CHP'ye öfke, DSP'li bir vekile ihanet suçlaması var.

DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız, yerel seçim sonuçlarının partisi için arzu edilen düzeyde olmadığını, Genel Başkan Zeki Sezer'in olağanüstü kurultaya gidilmesinin gerekliliği üzerinde durduğunu bildirdi.

DSP Başkanlık Kurulu, Genel Başkan Zeki Sezer başkanlığında toplanarak yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Yağız, toplantıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Genel Merkezin ve bütün örgütlerin seçim sürecinde iyi niyetli, yoğun bir çalışma yürüttüğünü buna karşın ''alınan sonuçların arzu edilen düzeyde olmadığını'' kaydetti.

Alınan sonuçların nedenlerinin ''hem içten hem de dıştan kaynaklandığını'' belirten Yağız, bazı eksikleri ve yapamadıkları olduğunu, bu bağlamda Başkanlık Kurulunun öz eleştiri de yaparak konuyu değerlendirme gereksinmesini duyduğunu ifade etti. Yağız şöyle devam etti:

''Yine bu bağlamda Genel Başkanımız, partimizin güvenli geleceği açısından kadrolarını güçlendirmeyi, demokratik yeni açılımlar sağlamayı, yeniden yapılanmayı ve tüzük değişikliğini de öngören bir olağanüstü kurultaya gidilmesinin gerekliliği üzerinde durmuştur.

Ecevit'in bize bıraktığı Demokratik Sol'a her zaman gereksinim vardır. Çünkü Demokratik Sol, ülkemiz siyasal yaşamında her açıdan güvenin en sağlıklı adresidir.''

-''DEMOKRATİK SOL'A İHANET ETTİLER''-

''Dışarıdan gelen engelleme çabalarını doğal karşıladıklarını, çünkü bazı kişi ve kesimlerin Demokratik Sol'dan rahatsızlık duymalarının normal olduğunu'' bildiren Yağız, şunları kaydetti:

''Ama başka bazı kimseler var ki bunlar ne yazık ki içimizde gözükenlerdir. Bir örnek vermek gerekirse İstanbul'da bir partilimiz seçim çalışması yaptığı bir sırada uğradığı saldırı sonucu dalağını yitirirken içimizde gözüken bir milletvekili, o partilimizi bıçaklayanların seçim otobüsünde boy göstermiştir. Bu arada bazı CHP'liler de son anda adaylarımızı çekeceğimiz yalanını uydurarak ahlak dışı yollara başvurmuşlardır.

Ecevit bize, Demokratik Sol duyarlılıkta bir işbirliği yapılmasını vasiyet etmişti. Ama Demokratik Sol'un kapısına kilit vurulmasını istememişti. Ecevit'in bu vasiyetini hiç kimse başka amaç ve hevesleri için kullanamaz. Ecevit'in vasiyeti çerçevesinde biz, 2007 seçimlerine girmeyerek üzerimize düşeni yaptık. 2009 Yerel Seçimleri öncesinde de çok somut önerilerde bulunarak yasal çerçeveye uygun işbirliğinin kapısını açtık.

Ama bazı kimseler, bunu anlamak yerine, Ecevit'i algılamak yerine, Ecevit'in olmayan vasiyetine sığındılar ve işbirliği önerimizi reddeden CHP'nin seçim otobüslerine binerek görülmemiş bir ilkesizliğe ve etik dışılığı tartışılamayacak bir davranışa imza attılar. Çok açık ve çok net olarak, Ecevit'in bize en büyük mirası olan Demokratik Sol'a tuzak kurdular, ihanet ettiler.

Onun içindir ki bu tür kimseler için biz, 'içimizde gözükenler' diyoruz. Bunlar için partimizin yetkili organlarının en kısa sürede gereğini yapacağına inanıyoruz.

Kaldı ki örgütlerimiz de bunlar için mutlaka ve mutlaka bir şeyler yapılması gerektiği yönünde görüş bildirmektedirler.''


Kaynak:
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri