Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehir içi telefon rekabete açılıyor

14 Aralık 2008 / 17:51
Yeni yılda rekabete açılması planlanan şehir içi telefon hizmetlerinin yetkilendirilmesi için Bakanlar Kurulunun asgari lisans bedellerini belirlemesi bekleniyor.
AA - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, BTK, ’’Telekomünikasyon Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’’in, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, şehir içi telefon hizmetlerinin de rekabete açılması için Bakanlar Kurulu’nun vereceği kararı bekliyor.
BTK, şehir içi telefon yetkilendirmesinin asgari lisans bedeli için belirledikleri rakamı öneri olarak Bakanlar Kuruluna gönderdi. Bakanlar Kurulunun, asgari lisans bedelini BTK’nın verdiği rakam çerçevesinde, yeni yıldan önce belirlemesi bekleniyor.Bedelin belirlemesinin ve BTK’nın şehir içi telefon yetkilendirmesini vermeye başlamasının ardından şehir içi telefon hizmetleri rekabete açılmış olacak.
Uzak mesafe telefon hizmeti veren 24 şirketin şehir içi telefon hizmeti yetkilendirilmesini almasını beklediklerini dile getiren BTK yetkilileri, şu bilgileri verdi:
’’Şu anda, sabit telefonda şehirler arası ve uluslararası telefon görüşmeleri rekabete açık. Uzak mesafe olarak nitelendirdiğimiz bu görüşmeleri yapmadan önce Türk Telekom hattından arama yaparken öncelikle 10’la başlayan 4 basamaklı numarayı (10XX gibi) çevirmek gerekiyor. Bu görüşmeleri Türk Telekom faturalandırıyor. Türk Telekom faturasıyla birlikte ikinci bir fatura da geliyor. Bu uygulama ile faturalar yarı yarıya ucuzladı. Kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor.’’
Uzak mesafe işletmecilerinin Türk Telekom’dan satın aldıkları trafik ile hizmet verdiklerini dile getiren yetkililer, ’’firmaların piyasada tutunmak için kar etmeden hizmet verdiklerini’’ öne sürdü.
Şehir içi telefon hizmetlerinin rekabete açılmasının ardından işletmecilerin abone kaydı alabileceğini vurgulayan yetkililer, 9 Mayıs 2009’da sabit telefonda numara taşınabilirliği uygulamasının başlamasıyla, Türk Telekom dışındaki firmalardan hizmet alırken 10XX gibi bir numara çevirmeye gerek kalmayacağını da vurguladı.
Kaynak:
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri