Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehirde yaşayan kadınların obez olma riski daha yüksek

04 Ağustos 2008 / 15:01
Çağın Hastalığı Olarak Nitelendirilen Obezitenin Daha Çok Şehirlerde Masa Başı Çalışan, Hareketsiz Yaşam Sürenleri Tehdit Ettiği Belirtildi.
Çağın hastalığı olarak nitelendirilen obezitenin daha çok şehirlerde masa başı çalışan, hareketsiz yaşam sürenleri tehdit ettiği belirtildi. Uzmanlar, erkeklere göre kadınlarda daha çok görülen obezitenin kalp sorunları, tansiyon, diyabet, uyku apnesi, nefes darlığı, böbrek yetersizliği, karaciğer yağlanmaları ve sirozlar, eklem ve romatizmal hastalıklar, bel fıtığı gibi hastalıkları da beraberinde getirdiğini ifade ediyor.

Özel Selçuklu Hastanesi Diyetisyeni Mevra Çimili, birçok nedeni bulunan obezitenin en önemli kaynağının bu konudaki bilgi eksikliği olduğunu söyledi. Diyetisyen Çimili, kadınlarda erkeklere göre daha çok görülen obezitenin daha çok şehirlerde yaşayan insanları tehdit ettiğini dile getirdi.

Gelişmiş ülkelerde daha sık görülen bu hastalığın fiziki aktivitesi az bireylerde yoğun olarak görüldüğünü vurgulayan Çimili, "Yaşla birlikte yavaşlayan metabolizmada kilo artışı olabilir. Kısa boylu kişilerde kilo artışı daha fazla olabilir" dedi.

Köylerde ve kasabalarda yaşayan kişilerin şehir insanına göre daha düzenli bir hayat sürdüğünü ve daha düzenli beslendiklerini kaydeden Çimili, "Kırsal kesimde yaşayanlar bilinçli olmasa da öğünlerini aksatmıyorlar. Aynı zamanda aktiviteye dayalı bir hayatları var. Sürekli hareket halinde oldukları için daha sağlıklı bir yaşamları mevcut" diye konuştu.

Şehir hayatında ise yoğunluk, stres, yorgunluk, zaman darlığı gibi nedenlerin insanları tembelliğe ittiğini anlatan Çimili, şunları kaydetti: "Şehirde yaşayan insan daha yoğun bir hayata sahip ve bir çok nedenden dolayı hareketsiz, rutin bir yaşam sürüyor. Masa başı çalışmak, egzersizden uzak kalmak, düzensiz beslenme, sağlıklı beslenme konusuna yeterli duyarlılık göstermeme obeziteye neden oluyor."

Tüm dünyada hastalık olarak kabul edilen obezitenin sosyal bir sorun olduğunu belirten Diyetisyen Çimili, "Obezite, hem bireysel hem de sosyal anlamda ele alınması gereken son derece hassas bir konudur. İnsanların kendileriyle barışarak bu sorunun farkına varması ve tedavisi için doğru yerlerde doğru bilgiler alarak çaba göstermesi gerekiyor" dedi.

Çimili, obezitenin yaşamsal fonksiyonları zedeleyecek birçok hastalığa davetiye çıkardığını da vurgulayarak, "Obezite, kalp sorunları, tansiyon, diyabet, uyku apnesi, nefes darlığı, böbrek fonksiyonlarında yetersizlik, karaciğer yağlanmaları ve sirozlar, eklem ağrıları, romatizmal hastalıklar ve bel fıtığı gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir" uyarısında bulundu.


sondakika
Bu haber toplam 3584 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri