Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit Babasından Anlamlı Sözler

29.04.2010 10:38
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde çıkan çatışmada şehit olan Er Selman Özay'ın babası, "Barışa darbe vuranlar utansın" dedi.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı. Şehitlerden birinin 8 yıllık uzman çavuş, diğerinin ise 5.5 aylık asker olduğu öğrenildi.

Şemdinli'nin dağlık arazi kesiminde teröristler tarafından, önceki gece saat 21.00 sıralarında bölgede arazi tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu Uzman Çavuş Erkan Ayaz ile Selman Özay (22) şehit oldu. 5.5 aylık asker olduğu öğrenilen şehit er Selman Özay'ın Samsun'daki baba evinde büyük acı yaşanıyor. Anne Kadriye ve kardeşi Ahmet Özay gözyaşlarına boğulurken, kadın subaylar ve sağlık personeli fenalık geçiren anneye müdahalede bulundu. Acı haberi askeri yetkililerden alan baba Rahim Özay da, "Ben de orada askerlik yaptım, nasip onaymış" diye konuştu.

BARIŞA DARBE VURANLAR UTANSIN

"Barışa darbe vuranlar utansın. Bu şehitler geldikçe onlar evlerinde vicdan rahatlığıyla uyuyabiliyor mu?' diye soran baba Özay, şunları kaydetti: "Önceki akşam telefonla görüştük. Ben de 1985 yılında Şemdinli'deydim. Ben de orada askerlik yaptım. Nasip bana değil, onaymış, Takdir-i İlahi. Bu ülke bizim, kendi insanımızı kendi insanımızla çatıştırıyoruz. Böyle dışardan bir sürü güçler var ki bunları yönlendiriyor. Barış ve demokrasiye inanmış gibi görünen insanların vicdanları rahat uyuyabiliyorsa ne mutlu onlara. Onların vicdanı rahat olmayacak. Devletimiz sağ olsun."

Daha 2 gün önce telefonda konuştuk

22 yaşındaki şehit oğulları Selman'ı 2,5 ay önce dağıtım iznine geldiğinde gördüklerini anlatan aile, kendisiyle en son 2 gün önce telefonla görüştüklerini belirtti. Olayın duyulmasının ardından ailenin yaşadığı binaya Türk bayrakları asılırken, komşuları da Adalet Mahallesi'ndeki evin önünde toplandı. Bekar ve 2 kardeşi olan Selman Özay'ın vatani görevi öncesinde pazarlama yapan babasına yardımcı olmak için sürücülük yaptığı öğrenildi. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde öğrenci olan Şehit er Selman Özay'ın Facebook'unu ise arkadaşları mesaj yağmuruna tuttu.

Naaşları askeri uçakla gönderildi

Şehit Uzman Çavuş Erkan Ayaz ile er Selman Özay'ın naaşları, Hakkari Asker Hastanesi'nden alınarak, ambulansla Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'na götürüldü. Vali Muammer Türker, askeri yetkililer ve bazı kurum müdürlerinin katılımıyla Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından şehit askerlerin naaşları, helikopterle Van'a gönderildi. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filosu'na iniş yapan helikopterden askerler tarafından alınan şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları, askeri uçakla Samsun ve Amasya'ya uğurlandı.

Bu haber toplam 2328 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri