Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit sayısı 868 i geçti

11 Ocak 2009 / 18:44
İsrail ordusu, Gazze'nin en kalabalık bölgesine yaklaşıyor
Dünyanın tepkisine rağmen operasyonlarını sürdüren İsrail ordusu, bugün Gazze Şeridi'nin içlerine doğru ilerleyerek bölgenin en kalabalık kesimine yaklaştı. Dün geceden itibaren gerçekleştirdiği saldırılarda 14 Hamas üyesini ve 12 sivili şehit etti.

Filistinli sağlık kaynakları, Gazze sokaklarından İsrail askerleri ile Hamas üyeleri arasında yaşanan çatışmalarda 10 Hamas üyesinin şehit olduğunu açıkladı. 3 üyenin de İsrail uçaklarının bombardımanı sonucu şehit düştüğü kaydedildi.

İsrail tanklarının Beyt Lahiya'da açtığı ateş sonucu ise sığındıkları yerden duş almak için evine dönen bir adamla 5 kadını şehit olduğu bildirildi. Nuseyrat bölgesinde de bir kadının İsrail ateşi sonucu şehit düştüğü kaydedildi.

Görgü tanıkları Gazze'nin kuzeyinde aynı aileden dört kişinin İsrail saldırısında hayatını kaybettiğini, Han Yunus kentinde de bir sivilin evinin önünde şehit edildiğini söyledi.

İsrail ordusunun Gazze kentinin güneyindeki iki köye düzenlediği saldırıda ise bir kadının şehit olduğu ve 15 evin yandığı kaydedildi. Saldırıda en az 50 kişinin de yaralandığı aktarıldı.

İsrail ordusu da silah deposu olarak kullanılan bir camiye, üç roket fırlatma yerine ve bir Hamas komutanının evinin vurulduğunu açıkladı.

Hamas'ın siyasî lideri Halid Meşal, İsrail hava saldırılarını durdurmadığı müddetçe ateşkesi düşünmeyeceklerini açıkladı. Mısır'da bulunan bir Hamas heyeti, Kahire'nin ateşkes teklifini görüşüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısını "pratik" bulmayan İsrail ise imzalanacak bir ateşkesin, İsrail'in güneyine roket saldırılarını ve Hamas'ın yeniden silahlanmasını durdurmasını istiyor. Pazartesi günü de İsrailli bir yetkilinin, görüşmelerde bulunmak üzere Kahire'ye gitmesi bekleniyor.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de bugün kabine toplantısında yaptığı açıklamada Gazze'de hedeflerine yaklaştıklarını; ancak operasyonun süreceğini söyledi.

İsrail'in 27 Aralık'ta başlattığı saldırılarda şehit sayısı çoğu sivil 868'e yükseldi. İsrail tarafında ise 3'ü sivil 13 kişi öldü.

OLMERT: İSRAİL GAZZE'DE AMAÇLARINA YAKLAŞIYOR

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı yürüttüğü harekatı daha ileriye götüreceğini belirterek, İsrail'in amaçlarına yaklaştığını söyledi.

Olmert, haftalık kabine toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, İsrail'in bölgede kendisi için koyduğu hedeflere yaklaştığını belirtirken, "Güneydeki güvenlik gerçeğini değiştirmek ve vatandaşlarına huzuru getirmek için kararlılık, sabır ve cesaret gerektiğini" ifade etti.

Gazze'de hemen bir ateşkes sağlanmasına yönelik uluslararası çağrılara karşı, "Dünyada hiçbir ülke, bize ahlak dersi verenler dahil, bizim yaptığımız kadar kendilerini tutmayacaklardı" iddiasında bulunan Olmert, "Biz, her ülkenin kabul edeceği şeyleri İsrail'e geldiğinde kabul etmeyeceklerini, bunun kolay olmayacağını biliyorduk" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin, hemen ateşkes yapılması çağrısıyla ilgili karara da değinen Olmert, "Bizim çocuk yuvalarımıza, okullarımıza bombalar atanları vurup vurmayacağımız konusunda kimsenin bizimle ilgili bir karar almasına izin vermedik ve gelecekte de vermeyeceğiz" diye konuştu.

Öte yandan Savunma Bakanı Ehud Barak, toplantı öncesi "Bugün Dökme Kurşun operasyonunun 16. günündeyiz ve güneye huzur getirme yolundaki harekatımızı sürdüreceğiz" derken, İsrail ordusunun karadan, havadan ve denizden bir harekat sürdürdüğünü, aynı zamanda diplomatik yolların da araştırıldığını söyledi. Barak, askeri operasyonlarla diplomatik çabaların bir arada yürütülmesi konusunda herhangi bir çelişki bulunmadığını ifade etti.

habervaktim


Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri