Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümeti yıpratmanın yeni formülü

02.05.2010 15:45
Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yavuz Alphan, Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldıran PKK'nın siyasi eylem yaptığını söyledi.

İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yavuz Alphan, Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldıran PKK'nın siyasi eylem yaptığını söyledi.

Ülkenin kritik bir süreçten geçerken önünün kesilmesinin istendiğine dikkat çeken Dernek Başkanı Alphan, "Hükümeti yıpratmanın en güzel yolu, şehit cenazelerinin gelmesidir. Şehit cenazesi gelirse, hükümete yüklenmek daha kolaylaşıyor." ifadelerini kullandı.

Alphan, TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişikliği teklifinin 2. tur görüşmelerine başlanmadan, Tunceli'den 4 askerin şehit olduğu haberinin gelmesinin geçmişteki bildik görüntülerden çok farklı olmadığını ifade etti. Karanlık güçlerin yıllardır aynı senaryo üzerinden siyasi eylem yaptığına dikkat çeken Alphan, "Başka alternatifleri yok. Hükümeti yıpratmak için bu oyunu oynuyorlar. Bu ülkede birileri PKK'nın bitmesini istemiyor. 5 bin teröriste karşı 80 bin korucu, 150 bin askerle başarılı olamıyorsan bir yerlerde sorun vardır demektir. İran bile terörü 5 yılda bitirdi." diye konuştu.

1 Mayıs'ta Taksim'deki görüntünün de bazılarını rahatsız ettiğine dikkat çeken Alphan, Sarıyayla Jandarma Karakolu'nu 50'ye yakın teröristin bastığını ve daha sonra yardıma giden askerlerin 35 kilometrelik yolu yürüyerek gitmesini şaşkınlıkla karşıladığını vurguladı. "Sırtında 27 kilo çanta, ayağında postal, yağmur ve çamurda bir kişi 35 kilometre yürüyebilir mi?" diyen soran Alphan, "PKK ile böyle mücadele olmaz." diye konuştu.

TBMM'de Anayasa değişikliğinde maddelerin 330 oyla geçtiğini hatırlatan Alphan, CHP ve MHP'nin 15. madde konusundaki tutumunu da eleştirdi. Alphan, "15. madde, geçmişle, ihtilallerle yüzleşmeyi sağlayacak. Diğer maddelere destek vermeyen MHP ve CHP, bu 15. maddeye destek verseydi, hakikaten samimi olduklarına kanaat getirecektim. Çünkü, iki parti de 1980 ihtilalindi mağdur oldu."

Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri